U Berlinu je njemačka policija u večernjim satima 2. listopada izvela akciju hapšenja 27-godišnjaka osumnjičenog za terorizam. Snažne policijske snage su na par sati okupirale Kolonnenstrasse u kvartu Schöneberg i priveli Ašrafa al T.-a, kojeg se sumnjiči za kontakte s ISIL-om. Naš novinar je zato posjetio Kolonnenstrasse i zatekao mirnu berlinsku ulicu s kafićima, frizerajima i trgovinama, u kojoj nitko nije raspoložen govoriti o bivšem susjedu osumnjičenom za terorizam
Između stanice S-Bahna Julius-Leber-Brücke sa zapadne i Dudenstrasse s istočne strane, nalazi se berlinska Kolonnenstrasse, mirna ulica u južnom dijelu berlinskog kvarta Schöneberg. Na istočnom ulazu u ulicu nalazi se osnovna škola, malo dalje je i crkva, a u blizini je i Njemački institut za građevinu. U Kolonnenstrasse može se naći i nekoliko frizeraja, tu je i jedna auto-kuća, par restorana i kafića te neizbježna kebabdžinica.
No ono što nitko do oko 22 sata 2. listopada nije znao jest da u Kolonnenstrasse stanuje i potencijalni pripadnik ISIL-a, 27-godišnji Tunižanin Ašraf al T., koji se inače predstavljao kao Sirijac otkako je u ljeto 2015. godine došao u Njemačku. Policijska akcija je uslijedila, javili su njemački mediji, nakon dojave jedne strane tajne službe, a s obzirom na postojeće kapacitete u špijuniranju, pretpostavlja se da je riječ o Amerikancima. Ašrafa al T.-a se sumnjiči da je pripadnik terorističke organizacije, konkretno ISIL-a, te je njegovo hapšenje provedeno s jakim snagama policije, koja je vrlo brzo izvijestila javnost o akciji na Twitteru.
Kolleg. unseres #LKA nahmen gerade einen Mann fest, der im Verdacht steht, Mitglied einer ausländischen terroristischen Vereinigung zu sein
— Polizei Berlin (@polizeiberlin) November 2, 2016
Uslijedio je i pretres stana u kojem je osumnjičeni živio, iz kojeg su policijski službenici iznijeli dosta materijala. Više od toga javnosti nije priopćeno, no na kratkim snimkama akcije se moglo točno vidjeti da je riječ o Kolonnenstrasse i haustoru između frizeraja i lokalne knjižare.
Stoga sam se zaputio do ulice u kojoj je mjesecima živio potencijalni ISIL-ov terorist, kako bih saznao je li ga itko uopće primijetio. Stotinjak metara od mjesta hapšenja naletio sam na četvoricu muškaraca koji su razgovarali na njemačkom jeziku s turskim naglaskom te sam im se predstavio, pokazao press iskaznicu i zapitao jesu li možda što vidjeli. Odmah su mi dali do znanja da za razgovor nisu raspoloženi, s time da je jedan napomenuo kako se hapšenje odigralo navečer, kada većina radnji u Kolonnenstrasse više ne radi. Pitao sam smijem li ih fotografirati, pretpostavljajući da slijedi negativan odgovor, koji je i došao.
Pitao sam i u lokalnom kiosku jesu li slučajno znali osumnjičenog Ašrafa al T.-a, a kada prodavač nije uopće znao o kome je riječ, detaljnije sam objasnio kako je dotični prije dva dana uhićen pod sumnjom da je pripadnik ISIL-a. Nezainteresiran pogled i pitanje želim li nešto kupiti su mi sugerirali da nisam našao sugovornika za tu temu. Slično se dogodilo i kada sam u obližnjoj knjižari upitao jesu li svjedočili hapšenju (‘Radimo do 20 sati.’), a ništa više nije znao ni konobar u hipsterskom kafiću preko puta haustora u kojem je osumnjičeni živio. Za fotografiranje nitko nije bio zainteresiran.
Kolonnenstrasse je, sudeći po imenima na haustorskim zvonima, tipična multikulti berlinska ulica, u kojoj stanuju Nijemci, Turci, ljudi iz bivše Jugoslavije, Talijani i Arapi, svi zajedno u kakvoj-takvoj harmoniji utemeljenoj na stavu ‘živi i pusti živjeti’. Dvije trećine stanovnika kvarta glasa za Zelene, SPD i CDU. Potencijalni terorist u susjedstvu, čini se, nije izazvao posebnu paniku, što je zapravo očekivana reakcija Berlinčana, koji bez posebne napetosti već mjesecima iščekuju nekoliko puta od strane ISIL-a najavljeni teroristički napad.
Proljetos je zbog dojava o mogućem napadu Alexanderplatz nekoliko puta bio pod opsadom snaga sigurnosti, a prije tri tjedna je uslijedio i lov na 22-godišnjeg Džabara Albakra, koji je iz Chemnitza planirao postaviti bombu na berlinskom aerodromu Tegel. Na Tegelu se od tada može primijetiti više policije nego inače, ali sve i dalje jednako funkcionira.
Kada je riječ o uhićenom Ašrafu al T.-u, zadržan je u istražnom pritvoru zbog falsificiranja dokumenata. Sud je pak odbio zahtjev za uhićenje pod sumnjom za terorizam, konstatiravši da je tužiteljstvo zasad predstavilo tek indicije, koje ukazuju da je policija opravdano djelovala, ali bez dokaza da je osumnjičeni spremao konkretan napad. Iz tužiteljstva pak poručuju da je Ašraf al T. imao redovite kontakte s ISIL-ovcem zaduženim za koordiniranje terorističkih napada u Europi te je čekao njegovu potvrdu da udari negdje u Berlinu.
U njemačkim medijima se oglasio i T.-ov branitelj po službenoj dužnosti Jonathan Burmeister, koji je privođenje svojeg klijenta opisao kao ‘skandalozno’, naročito činjenicu da je osumnjičeni na kraju u pritvoru ostao zbog sumnje da je krivotvorio dokumente, nakon što tužiteljstvo nije uspjelo uvjeriti sud da ima dovoljno dokaza za pritvor zbog sumnje u pripadanje terorističkoj organizaciji.
U svakom slučaju, tek će se utvrditi je li Ašraf al T. doista ozbiljno planirao teroristički napad u Berlinu te je li uopće imao odgovarajuća sredstva da ga provede, no u Kolonnenstrasse se život odmah nakon spektakularne policijske akcije nastavio kao da nikakve opasnosti nema.
Frizerski salon do haustora u kojem je stanovao potencijalni ISIL-ovac bio je pun mušterija te sam se oko minutu premišljao hoću li ući i početi ispitivati gospođe s trajnama znaju li išta o teroristu iz susjedstva.
Ekipa je unutra izgledala tako bezbrižno da nisam imao srca upasti s takvim pitanjima te sam se vratio do hipsterskog kafića preko puta i naručio Club Mate. Ako susjedstvo potencijalnog ISIL-ovca iz Kolonnenstrasse na moguće planiranje terorističkog napada reagira s flegmatičnim odmahivanjem ruke, teško se onda oko svega toga uzbuđivati.