Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen rekla je u srijedu kako je potrebno razmisliti o uvođenju obveznog cijepljenja unutar Europske unije
'Uvođenje obaveznog cijepljenja protiv Covida-19 (više) nije pravno, nego političko pitanje. Kako u Hrvatskoj, tako i u drugim članicama EU', rekao je za Jutarnji list pravni ekspert Frane Staničić, izvanredni profesor na Pravnom fakultetu u Zagrebu. Na novinarski upit što bi trebala učiniti naša Vlada kada bi odlučila da želi uvesti obvezno cijepljenje protiv covid-19, Staničić kaže:
'To je vrlo jednostavno pitanje. Kada bi Vlada donijela takvu političku odluku sve što bi potom trebala učiniti jest Saboru predložiti dopunu jedne alineje Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti (koji u članku 40. taksativno nabraja bolesti protiv kojih je u Hrvatskoj cijepljenje obavezno, poput tuberkuloze, dječje paralize, osipa, zaušnjaka..., nap. a.). Prema tome, mi to možemo napraviti u roku od nekoliko dana. Sve što treba jest da Vlada predloži dopunu zakona i da to onda saborski zastupnici izglasaju. I to ne dvotrećinskom, nego običnom većinom. Sve što treba jest dodati covid-19 na postojeći popis bolesti protiv kojih je cijepljenje obavezno', odgovara Staničić.
Snježana Vasiljević, profesorica Pravnog fakulteta i stručnjakinja za pravo Europske unije, drži da je uvođenje obveznog cijepljenja na razini EU-a hipotetski moguće, ali je potrebno odvagnuti je li ograničenje nekog temeljnog ljudskog prava razmjerno cilju.
Podsjeća na presudu Europskog suda za ljudska prava iz travnja 2021. u kojoj stoji da je 'obvezno cijepljenje uplitanje u pravo na poštovanje privatnog života, ali da je takvo uplitanje zakonito ako je legitiman cilj zaštita zdravlja i prava drugih u demokratskom društvu'. Ta se presuda odnosila na Češku gdje su roditelj tražili da njihova djeca mogu u vrtiće iako nisu cijepljena. Sud je to odbio.