Jadranski naftovod (Janaf) je u četvrtak objavio poziv za glavnu skupštinu, koja će se održati 19. srpnja, a za koju je predloženo da se iz prošlogodišnje dobiti iznos od 82,1 milijun kuna dioničarima isplati za dividendu, koja bi iznosila 81,49 kuna po dionici
Janaf je u prošloj godini ostvario dobit od 288,1 milijun kuna, a u pozivu se podsjeća da je Uprava, uz suglasnost Nadzornog odbora, sredinom ožujka donijela odluku o raspodjeli te dobiti, pri čemu bi se, nakon umanjenja za zakonske rezerve, polovica tako utvrđene dobiti, ili iznos od 136,85 milijuna kuna, rasporedio u ostale rezerve iz dobiti.
Preostalih 50 posto dobiti, što je također iznos od 136,85 milijuna kuna, prema prijedlogu, rasporedio bi se većim dijelom za dividendu - iznos od 82,1 milijun kuna, dok bi se 54,7 milijuna kuna rasporedilo u zadržanu dobit.
Tako bi dividenda iznosila 81,49 kuna po dionici, a isplatila bi se 27. srpnja.
Iz Janafa taj prijedlog obrazlažu činjenicom da se kompanija prethodnih nekoliko godina nalazila u značajnom investicijskom ciklusu. "Ukupna vrijednost ugovorenih, a neizvršenih radova, na kraju 2020. iznosi 135 milijuna kuna. Vrijednost investicija u tijeku na dan 31. prosinca 2020. godine, za čiji je završetak i stavljanje u funkciju potrebno osigurati dodatna novčana sredstva, iznosi 768,9 milijuna kuna", navode iz Janafa.
Bez razrješnice za bivšeg predsjednika Uprave Dragana Kovačevića
Skupštini je predloženo i da se odvojeno glasuje o davanju razrješnice svakom pojedinom članu Uprave, kao i da razrješnicu ne dobije bivši predsjednik Uprave Dragan Kovačević, koji je opozvan s te dužnosti 25. rujna prošle godine.
"S obzirom da je u tijeku kazneni postupak koji se vodi protiv bivšeg predsjednika Uprave Dragana Kovačevića, vezano uz postojanje osnovanje sumnje u njegovu umiješanost u počinjenje više kaznenih djela na štetu društva, te je slijedom toga istom otkazan ugovor o radu, predlaže se odvojeno glasovanje o davanju razrješnice za članove Uprave", obrazlaže se u pozivu za skupštinu.
Prijedlog je tako i da se ne odobri rad i ne da razrješnica bivšem predsjedniku Uprave Draganu Kovačeviću za razdoblje od 1. siječnja do 25. rujna prošle godine.
Za ostale je članove Uprave predloženo davanje razrješnice, i to Bruni Šariću i Jakši Marasoviću za razdoblje od 1. siječnja do 11. veljače prošle godine.
Razrješnicu bi dobili i Stjepan Adanić, kao član od 12. veljače do 24. rujna te predsjednik Uprave od 25. veljače do 31. prosinca, te Vladislav Veselica, kao član Uprave od 12. veljače do 31. prosinca 2020.
Dioničarima je predloženo da za prošlu godinu daju razrješnicu članovima Nadzornog odbora - Biljani Bukić (predsjednici), Žarku Stilinu (zamjeniku predsjednice) te članovima Nini Ban Glasnović, Igoru Blažinoviću te Nikolini Balen.
Prijedlog je i da se iz Nadzornog odbora opozove Žarko Stilin, a za nove članove izaberu Anja Bagarić, Josip Spajić i Marijo Rođak, na vrijeme od najduže šest mjeseci.
Naime, s obzirom da u srpnju i kolovozu trojici od četiri člana istječe mandat, predložen je opoziv Stilina te imenovanje tri nova člana, a sukladno preporuci Vlade sa zatvorenog dijela današnje sjednice, obrazlaže se u pozivu za skupštinu.
Inače, Janaf je u većinskom državnom vlasništvu s obzirom da država putem Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje i Centra za restrukturiranje i prodaju drži oko 78,5 posto dionica Janafa. Među dioničarima Janafa su i Ina (11,80 posto) te Hrvatska elektroprivreda (5,36 posto), a manje udjele imaju i mirovinski fondovi.