Prosvjed dijela sindikata Zagrebačkog holdinga, koji su dio koordinacije Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH), počeo je u utorak ispred sjedišta Holdinga, a sindikalci traže smjenu Uprave Holdinga i prekid postupka utvrđivanja kolektivnog viška radnika.
Pred zgradom u Vukovarskoj ulici okupilo se nekoliko stotina prosvjednika, radnika Holdinga i sindikalnih čelnika, oboružanih sindikalnim zastavama, zviždaljkama i transparentima.
Noseći transparente s natpisima poput "Dolje Uprava ZG holdinga", "Zaustavite farsu", "Tomislave, koliko imaš bodova" i "Možemo prodati Gradsku plinaru ZG za 160. rođendan", prosvjednici zahtijevaju smjenu nove Uprave Holdinga na čelu s predsjednikom Ivanom Novakovićem.
Također traže da se prekine postupak utvrđivanja kolektivnog viška radnika, a otkazi ne dijele prije nego se utvrdi plan reorganizacije i nova sistematizacija radnih mjesta.
Prosvjed je to dijela sindikata koji su s Upravom vodili socijalni dijalog o utvrđivanju viška zaposlenih. Nezadovoljni procesom, sedam sindikata iz koordinacije SSSH-a početkom veljače izašlo je iz pregovora, dok su ih nastavili sindikalni povjerenici iz tzv. kućnih sindikata.
Utvrđen popis od 447 zaposlenih viška
Tako je između predstavnika kućnih sindikata i Uprave dogovoren popis od 447 osoba koje predstavljaju tehnološki višak i idu u program zbrinjavanja.
Predstavnik nezadovoljnika, predsjednik Samostalnog sindikata radnika u komunalnim i srodnim djelatnostima Hrvatske Baldo Kovačević smatra da je cjelokupan proces od početka krivo vođen.
Osim što tvrdi da je Uprava vodila dijalog s “nelegitimnim tijelom” - pregovaračkim odborom u kojem su kućni sindikati imali sedam, a SSSH-ovi samo dva predstavnika, Kovačević kaže da je utvrđivanje viška radnika vođeno “nakaradno” jer isti ljudi koji su svih godina vodili procese zapošljavanja, danas odlučuju o otpuštanjima.
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević komentirao je prosvjed ustvrdivši da je socijalni dijalog bio konstruktivan i da ga većinski sindikati nastavljaju, a prosvjeduje manjinski dio.
Od prvotnog popisa s 544 radnika viška taj je broj smanjen na 447, rekao je Tomašević i odbacio tvrdnje da su na popisu čistačice i zaštitari.
Istaknuo je kako je utvrđivanje viška dio procesa u kojemu Holding, nakon dvogodišnjeg poslovanja u gubitku, "mora stati na noge" kako bi sljedeće godine mogao podmiriti svoje dugove.