velika tragedija

Puknuće brane u Brazilu: Blatna bujica odnijela 11 života, 296 nestalih

26.01.2019 u 21:38

Bionic
Reading

Brazilske vlasti objavile su u subotu da su pronašle 11 tijela nakon puknuća divovske brane Vale dan ranije te da se 296 osoba smatra nestalima, no kiše otežavaju potrage koje se nastavljaju, ali blijede nade u pronalazak živih.

"Još se nadamo da ćemo pronaći preživjele", rekao je brigadir Edgar Estevao, vatrogasni zapovjednik iz države Minas Gerais gdje se dogodilo puknuće brane koja je zadržavala otpadni mulj iz rudnika željezne rude Vale.

Brigadir Estevao je kazao da 14 helikoptera neprestano nadlijeće goleme površine potpuno prekrivene muljem.

U vojnom helikopteru je sredinom dana na mjesto nesreće stigao brazilski predsjednik Jair Bolsonaro, ali nije dao izjavu već se poslije oglasio na društvenoj mreži Twitter kazavši da je zatekao strašan prizor.

"Učinit ćemo sve što je u našoj moći da zbrinemo žrtve, ograničimo štete, istražimo okolnosti i provedemo pravdu kako bi izbjegli nove tragedije".

U petak je puknuo nasip odlagališta otpada rudnika željeza rudarske tvrtke Vale SA u mjestu Brumadinho, općini s 39.000 stanovnika, 60 km jugozapadno od glavnog grada Belo Horizonte.

Vojska je u priopćenju navela da je po odluci predsjednika Bolsonara mobilizirano oko 1000 vojnika koji su spremni na razmještanje po području nesreće.

Uzroci puknuća brane još nisu utvrđeni.

Puknuće brane u Brazilu
  • Puknuće brane u Brazilu
  • Puknuće brane u Brazilu
  • Puknuće brane u Brazilu
  • Puknuće brane u Brazilu
  • Puknuće brane u Brazilu
    +2
Puknuće brane u Brazilu Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Država se još oporavlja od puknuća brane u studenome 2015. u rudniku Samarcu, koji je u suvlasništvu Valea i englesko-australske grupacije BHP, u kojemu je poginulo 19 ljudi u najtežoj ekološkoj katastrofi u Brazilu. U toj je katastrofi zatrpano selo i iscurio je otrovni otpad u veliku rijeku.  Počinjena je nemjerljiva šteta za okoliš blizu Mariane, oko 150 km od Belo Horizontea.

Tada je stotine četvornih kilometara preplavila blatna bujica koja je prošla kroz dvije brazilske savezne države i rijekom Rio Doce dospjela u Atlantski ocean prešavši put dug 650 km.