mali broj nuspojava

Puljiz objasnio tko će se prvi cijepiti protiv koronavirusa, koliko je sigurno, ali i koja mu je cijena

15.11.2020 u 20:00

Bionic
Reading

Za sada su informacije da će cjepivo biti besplatno za najugroženije i one koji spadaju u prioritetnu skupinu i da je ono dobrovoljno. Što se tiče cijene ona se kreće od 10 eura do 50, 60 eura ovisno o pojedinom proizvođaču, kaže Ivan Puljiz, predstojnik Klinike za infektivne bolesti 'Dr. Fran Mihaljević'

U prvoj fazi cijepljenja, objasnio je gostujući u RTL Danas Ivan Puljiz, predstojnik Klinike za infektivne bolesti 'Dr. Fran Mihaljević', usmjerit će se na smanjivanje broja smrtnih slučajeva i smanjenje opterećenog zdravstvenog sustava.

'To znači, prvo će se cijepiti stariji od 60 godina, osobe s kroničnim bolestima, zdravstveni djelatnici, djelatnici koji rade u domovima za starije i nemoćne osobe, i svi drugi djelatnici koji su potrebni za normalno funkcioniranje države', kaže Ivan Puljiz napominjući kako broj cijepljenih osoba za iskorijenjivanje pojedine bolesti varira od bolesti do bolesti pa je teško procijeniti, ali da bi se smanjila transmisija i pandemija stavila pod kontrolu, potrebno je 60 do 70 posto cijepljenih.

'A koliko će trajati proces cijepljenja nacije ovisi o dozama koje ćemo dobiti, a cijepit će obiteljski liječnici, epidemiolozi, HZZJZ i druge epidemiološke službe, pedijatri i urgenti timovi za cijepljenje. Teško je procijeniti koliko će to trajati, jer ovisi o količini cjepiva koje će pristizati na naše tržište.', napominje te nastavlja:

'Netočno je što mnogi smatraju da čim se cijepe su zaštićeni. To nije tako, kod niti jednog cjepiva kao kod gripe. Dva tjedna treba organizmu da proizvede zaštitu i protutijela, a kod Pfizera potrebno 28 dana i postoje dvije doze.', tumači Puljiz. 

Ističe kako temeljem do sada prikupljenih podataka, a najviše ih je za Pfizer, maleni je broj nuspojava i one su blage.

'Za sada nema straha, ali opreza je potrebno, jer je razlika cijepiti 43 0000 ii 430 000 ljudi ili više od toga.', ističe.

Kaže kako su brzi antigenski testovi korisni jer su jednostavni i unutar 15 minuta se dobije rezultat te da oni olakšavaju situaciju djelatnicima medicinske pomoći. 

'Međutim treba znati i ograničenja kod tih testova, a to je njihova osjetljivost koja je visoka tijekom prvog tjedna od prvih simptoma i ukoliko osoba ima simptome, a kod asiptomatskih nakon tog prvog tjedna osjetljivost pada.', kaže Ivan Puljiz.