Vesna Pusić, ministrica vanjskih i europskih poslova, povodom odbacivanja Hrvatske tužbe za genocid protiv Srbije na Međunarodnom sudu pravde u Haagu kazala je da Hrvatska ne bi ni išla na sud da nije mislila da nema temelja za tužbu, ali je naglasila da se u slučaju genocida radi o specifičnim pravnim odredbama koje definiraju što je genocid i dodala da to ne znači da nije bilo rata i ubijanja
'Sud je konstatirao niz takvih činjenica u kojima je bilo ubijanja, ali i da te činjenice ne znače da je postajala namjera uništenja naroda. Sva djela su počinjena na teritoriju RH pa je očito da se radilo o agresiji na Hrvatsku', kazala je Pusić.
Ministrica je istaknula da je sam sud konstatirao da je jedna od glavnih zadaća aktualnih vlasti u Srbiji i Hrvatskoj, u odnosu na rat devedesetih, utvrđivanje sudbine nestalih.
'To je bio i cilj Hrvatske da se cijeli ovaj slučaj riješi van suda, ali u Srbiji nije bilo interesa da se otvore dokumenti', poručila je Pusić i dodala da se sada Hrvatska i Srbija trebaju okrenuti budućnosti i gledati u vrijeme ispred sebe zbog generacija koje dolaze.
Odgovarajući na novinarsko pitanje znači li da ova presuda potvrda srpskih teza da su obje strane podjednako krive za rat, Pusić je odgovorila kako 'to nipošto nije tako' jer 'svi su se zločini dogodili u Hrvatskoj'.
'Očito je da je netko napao Hrvatsku i započeo rat u Hrvatskoj i tom smislu su navedeni ostaci JNA i paravojne srpske postrojbe', kazala je Pusić.
Novinare je zanimalo i može li Hrvatska kao članica EU Srbiji, u procesu pristupnih pregovora, nametnuti kao uvjet rješavanje pitanja sudbine nestalih.
'Zalažem se da u tom procesu za Srbiju vrijede isti kriteriji kao što su vrijedili i za Hrvatsku. Bez ispunjavanja kriterija nitko ne može napredovati', zaključila je Pusić.