Čelnici skupine G7 pozvali su Rusiju da povuče svoje vojnike s granice s Ukrajinom i da utječe na proruske separatiste u Ukrajini kako bi se smanjile napetosti, izjavio je u četvrtak predsjednik Europskog vijeća Herman Van Rompuy. Pritisak na Vladimira Putina istovremeno su izvršili Barack Obama, David Cameron i Francois Hollande
Čelnici EU-a Herman Van Rompuy i predsjednik Komisije Jose Manuel Barroso bili su domaćini dvodnevnog summita čelnika sedam industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta. Van Rompuy je nakon završetka summita na konferenciji za novinare rekao da postoji spremnost za ubrzanje priprema za uvođenje ciljanih sankcija protiv Rusije ako se stanje pogorša.
'Bude li potrebno, spremni smo ubrzati donošenje sankcija i razmotriti dodatne mjere', rekao je Van Rompuy, dodajući da će takvu poruku čelnici skupine G7 prenijeti ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, koji će zajedno s njima biti u Francuskoj na obilježavanju 70. obljetnice savezničkog iskrcavanja u Normandiji.
Čelnici G7 također su odbacili kritike ruskog premijera Dmitrija Medvedeva na njihovu potporu operacijama ukrajinske vojske za koje kažu da su suzdržane.
'Stojimo pri stajalištu da ukrajinska vlada ima pravo ponovno uspostaviti red i poredak i da to čini na način koji možemo ocijeniti umjerenim', rekao je Van Rompuy na završnoj konferenciji za novinare.
Obama: Suradnja s Ukrajinom ili sankcije
Američki predsjednik Barack Obama izjavio je u četvrtak da ruski predsjednik Vladimir Putin mora priznati novu ukrajinsku vladu i surađivati s njom te zaustaviti 'provokacije' uz ukrajinsko-rusku granicu ili će se u suprotnom suočiti s oštrijim sankcijama skupine G7 najrazvijenijih država svijeta.
'Vidjet ćemo što će gospodin Putin učiniti u iduća dva, tri, četiri tjedna, a ako ostane na istom putu, već smo naznačili koje smo akcije spremni poduzeti', rekao je Obama na konferenciji za novinare na kraju summita G7.
Američki predsjednik je dodao da bi volio kada bi Francuska odustala od prodaje nosača helikoptera Mistral Rusiji.
Rekao je i kako 'nema dvojbe' da će u petak vidjeti Putina na obljetnici iskrcavanja u Normandiji u Francuskoj.
Cameron: Prestanite se miješati u Ukrajinu
Britanski premijer David Cameron poručio je Putinu da se Moskva prestane miješati u Ukrajinu i surađuje s novoizabranim predsjednikom Petrom Porošenkom.
Govoreći nakon njihova sastanka u Parizu, Cameron je rekao da je Putinu 'prenio niz vrlo jasnih i čvrstih poruka' kako je diplomatsko rješenje ukrajinske krize moguće ako Rusija pomogne smiriti stanje.
'Status quo, sadašnje stanje je neprihvatljivo i mora se promijeniti', izjavio je Cameron. 'Rusi moraju na prikladan način priznati i surađivati s novim predsjednikom. Potrebno je smiriti stanje, ušutkati oružje i zaustaviti prelaske ljudi preko granice. Potrebni su nam koraci na tim frontovima', istaknuo je.
'Imamo priliku za uspješnu, mirnu i stabilnu Ukrajinu, posebno sada nakon predsjedničkih izbora', dodao je.
Velika Britanija je u srijedu optužila Rusiju da potiče nemire na istoku Ukrajine 'bujicom dezinformacija' i pozvala Moskvu da utječe na proruske separatiste kako bi prekinuli sukobe s vladinim snagama.
Hollande nudi D-dan za smirivanje situacije
Francuski predsjednik Francoise Hollande pozvao je u četvrtak svjetske čelnike koji stižu u Francusku na obilježavanje 70. obljetnice Dana D da tu priliku iskoriste za smirivanje krize u Ukrajini.
Suočen s domaćim kritikama da je pasivan glede Ukrajine, Hollande bi na radnoj večeri o ukrajinskoj krizi trebao razgovarati s američkim predsjednikom Barackom Obamom, a kasnije u četvrtak na drugoj večeri priključiti se ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.
Jedan od njegovih glavnih ciljeva, kažu diplomati, jest pripremiti teren za prvi susret Putina s novoizabranim ukrajinskim predsjednikom Petrom Porošenkom u petak, u vrijeme dok na istoku Ukrajine traju sukobi vladinih snaga i proruskih separatista.
Odvojene večere pokazuju koliko su francuski dužnosnici, na zahtjev Washingtona, otišli daleko pazeći da Obama i Putin budu daleko jedan od drugoga u Parizu, a uoči 70. obljetnice iskrcavanja savezničkih snaga u Normandiji u Drugom svjetskom ratu na kojoj će se okupiti 18 svjetskih čelnika.
Glavni grad Francuske bio je blokiran tijekom dolaska vlakom iz Londona britanske kraljice Elizabete II. Potom je Obama iz Bruxellesa stigao sa summita skupine G7 na kojem nije bio Putin.
'Ovo je važna prilika da pokažemo zahvalnost i bratstvo, ali i veliki međunarodni događaj koji bi trebao služiti interesima mira', poručio je Hollande na summitu i požurio natrag u Pariz.
Upitan je li u Francuskoj moguć susret Putina i Porošenka, Hollande je rekao: "Da ... Pozvao sam Porošenka, jer predstavlja ukrajinski narod koji je puno propatio u Drugom svjetskom ratu. Bit će tamo zajedno s predsjednikom Putinom. Predsjednik Putin je o tome informiran".
Obama je pozvao Putina da prizna i surađuje s novom ukrajinskom vladom i da zaustavi "provokacije" uz ukrajinsko-rusku granicu ili će se u suprotnom suočiti s oštrijim sankcijama skupine G7.
Dodao je i da bi volio kada bi Francuska odustala od prodaje nosača helikoptera Mistral Rusiji.
'Znam da je to veliki posao. Svjestan sam da su radna mjesta u Francuskoj važna. Mislim da bi bilo dobro tu stvar zaustaviti', istaknuo je Obama.
Putin je francuskim medijima u srijedu rekao da je voljan razgovarati s Porošenkom i Obamom. I dok američki predsjednik zasad nije potvrdio da će iskoristiti tu priliku, u četvrtak će se susresti ministri vanjskih poslova Rusije i SAD-a.
Nalazeći se u krajnje osjetljivoj situaciji, Hollande će sa sastanka s Elizabetom II. u Elizejskoj palači pohitati u luksuzni restoran na Elizejskim poljanama na večeru s Obamom i potom se vratiti u svoju rezidenciju na drugu, kasnu večeru s Putinom.
Francuski predsjednik cijeli je tjedan pokušavao Ukrajini otvoriti diplomatska vrata pošto je u posljednji trenutak pozvao Porošenka na obljetnicu Dana D. Ukrajinci su se protiv nacista borili u sovjetskoj Crvenoj armiji.
Francuski diplomati kažu da Hollande, koji se s ukrajinskim predsjednikom sastao u srijedu u Poljskoj, priželjkuje da se Putin i Porošenko barem rukuju na ručku za uzvanike iza zatvorenih vrata dvorca Chateau de Benouville iz 18. stoljeća.
Bio bi to prešutan znak da prvi čovjek Kremlja priznaje legitimitet Porošenka, što bi otvorilo vrata dijalogu, smatraju diplomati.
Kao očiti znak priznanja, zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Grigorij Karašin potvrdio je da će ruski veleposlanik u Ukrajini biti na Porošenkovoj inauguraciji.
Putin nije isključio susret s prozapadnim ukrajinskim predsjednikom, prvi nakon ruskog pripojenja Krima u ožujku.
'Neću nikoga izbjegavati', rekao je Putin u razgovoru za francusku radijsku postaju Europe 1 i privatnu televiziju TF1 o mogućnosti da se rukuje s Porošenkom. 'Ni pred kim se neću skrivati, sa svima ću razgovarati', dodao je.
Oko 1800 ratnih veterana i 18 svjetskih državnika s obje strane Atlantika, sa svih strana svijeta nazočit će u petak obilježavanju 70. godišnjice Dana D, najveće invazije u povijesti ratovanja.
I dok će slavljenički vatrometi osvijetliti plaže Utah, Omaha, Gold, Juno i Sword, okrugla će godišnjica biti prilika za tiho prisjećanje na žrtvu brojnih mladića koji su dali svoje živote za konačni slom nacističke okupacije Europe, oslobođenje stravičnih nacističkih logora smrti i završetak višegodišnjeg brutalnog sukoba koji je veći dio zapadne Europe ostavio u fizičkim i ekonomskim ruševinama.
Središnja međunarodna svečanost bit će održana na plaži Sword, najistočnijoj od pet plaža na kojoj će se postaviti posebna tribina za uzvanike. Na Swordu će se odati počast za 156 tisuća savezničkih vojnika i francuskih članova pokreta otpora koji su toga dana sudjelovali u borbama.
U znak poslijeratnog europskog jedinstva, odat će se počast i za 23 tisuće poginulih Nijemaca, u nazočnosti kancelarke Angele Merkel i njemačkih ratnih veterana.