Nagrađivani filmski producent Branko Lustig rekao je danas u Novom Marofu da se ne smije dopustiti da u Hrvatskoj pripadnici manjina hodaju označeni, istaknuvši da je ono što se dogodilo u Vukovaru vezano uz dvojezične ploče, kao i što se događa u Međimurju vezano uz romsku manjinu, društveni korak unatrag protiv kojega se moramo boriti.
Lustig je održao predavanje u sklopu Edukacijskog jutra, programa koji za učenike sedmih i osmih razreda osnovnih i prvih razreda srednjih škola organizira Zagrebački festival tolerancije s ciljem promicanja tolerancije i razumijevanja naspram rastućeg nasilja među mladima, diskriminacije i socijalne nepravde u današnjem društvu.
Govoreći učenicima marofskih škola o svojim iskustvima u koncentracijskom logoru u Drugom svjetskom ratu, Lustig je napomenuo da na ovakvim predavanjima uvijek šalje istu poruku: da se strahote poput holokausta, agresije na Hrvatsku prije dvadesetak godina te Srebrenice više nikada ne dogode. Ujedno je istaknuo žaljenje što njegova poruka ne dolazi do velikog broja mladih osoba koje pokazuju slab ili gotovo nikakav interes za ove teme.
‘Na moja predavanja, uz učenike, dolaze starije osobe i profesori koji u pravilu postavljaju pitanja i razgovaraju o holokaustu. Mlade osobe, nažalost, ovakve teme ne interesiraju’, kaže Lustig, a kao jedan od razloga za takvu situaciju ističe manjak rasprave o toj temi u našem obrazovnom sustavu.
Naglasio je da većina škola 'odrađuje' temu holokausta tek toliko da se zadovolji program dok bi po njegovom mišljenju o tome trebali govoriti živi svjedoci koji su preživjeli strahote koncentracijskih logora jer su živa svjedočanstva jača od napisanih riječi.
Govoreći o aktualnoj situaciji u Hrvatskoj Lustig kaže da se ne smijemo vraćati na nacistički sustav gdje su pripadnici manjina bili obilježeni. ‘Ne smijemo dozvoliti da u Lijepoj našoj pripadnici manjina hodaju označeni. Ono što se jučer dogodilo u Vukovaru, vezano uz uništavanje dvojezičnih ploča, kao i događaji u Međimurju vezano uz romsku nacionalnu manjinu, korak su unatrag i ne smije nas dovesti na situaciju iz 1941. kada su osobe poput mene nazivali 'čifutom'. Protiv toga moramo se boriti’, poručio je Lustig.
Lustig smatra da teme poput ćirilice i uvođenja dvojezičnih natpisa ne bi smjele dobivati toliko prostora jer riječi majka ili Vukovar, napisane na jednom ili drugom pismu, zvuče isto. ‘Priče o tome prikrivaju prave probleme u društvu, a mi u Hrvatskoj trebamo se okrenuti budućnosti i rješavanju stvarnih problema’, poručio je Lustig.
Osim predavanja održana je i projekcija njemačkog filma ‘Nadarena djeca’ Markusa Rosenmuellera. Film govori o djeci koja žive u Ukrajini i čije je prijateljstvo nadvladalo njihove religiozne i nacionalne različitosti, međutim čiji se odnos mijenja početkom Drugoga svjetskog rata.
‘Imajući u vidu jačanje desničarskih ideologija u zadnje vrijeme te nepostojanje izvaninstitucionalne platforme za učenje o holokaustu i nepravdama nacističkih režima, organizatori Festivala uvođenjem ovog programa žele upoznati što širu ciljnu skupinu o toj temi, te na multimedijalan i multidisciplinaran način progovoriti o nepravdama nacističkih režima i poticati na otvoreni dijalog te suradnju kulturni, obrazovnih i državnih institucija’ ističe se u najavi Festivala.
Nakon Novog Marofa Edukacijska jutra nastavljaju se sutra u Čakovcu te prekosutra u Osijeku. Od 2009. godine, od kada se provodi program, kroz njega je prošlo gotovo 7.000 učenika iz dvjestotinjak osnovnih i srednjih škola te fakulteta.