LINIĆ O UŠTEDAMA

'Rezat ćemo u državnim agencijama, a ne na plaćama'

Bionic
Reading

Uvođenje poreza na nekretnine nije novo porezno opterećenje, već zamjena za komunalnu naknadu i porez na kuće za odmor, istaknuo je danas u Šibeniku ministar financija Slavko Linić u raspravi o prijedlogu zakona o porezu na nekretnine s predstavnicima općina i gradova Šibensko-kninske, Zadarske i Ličko-senjske županije

Porez na nekretnine za većinu ne znači veće novčano opterećenje, više će plaćati oni koji imaju više nekretnina, kao i nekretnine izvan funkcije ili nisu oslobođeni kroz olakšice koje je predvidjela Vlada, kazao je Linić u raspravi koja je samo na početku bila otvorena za medije.

Naveo je kako druga nekretnina neće biti posebno opterećena, a posebno opterećeni neće biti ni oni koji imaju stan ili kuću u kojoj stanuju te su usto još naslijedili i djedovinu. Ipak, ako netko ima više djedovina, riječ je o bogatoj osobi koja će i platiti nešto više.

Istaknuo je kako će porez na nekretnine jedinicama lokalne uprave plaćati i država za sve objekte u državnom vlasništvu koji nisu u funkciji.

Na novinarsko pitanje što će konkretno donijeti sustav centralnog obračuna plaća, Linić je kazao kako će se plaće za 240.000 javnih i državnih službenika obračunavati i isplaćivati po jedinstvenom sustavu koji je propisala država. To znači da se više neće odvojeno isplaćivati različiti dodaci niti će biti moguće da se za isti posao bude različito plaćen.

Dodaje kako u ovome trenutku imaju kompletan uvid u plaće 24.000 državnih službenika, za najviše dva mjeseca u taj sustav ulaze i djelatnici policije i vojske, a do kraja godine u tom će sustavu biti i obrazovanje te zdravstvo. Napominje kako je sustav postavljen na način da nema varanja.

Komentirajući pad kreditnog rejtinga Hrvatske, Linić je kazao kako ne vidi potrebu da se Hrvatska spori s rejting agencijama.

Napomenuo je kako je Vlada u prošloj fiskalnoj godini uspjela ostvariti veće prihode unatoč gospodarskom padu, uštedjeli smo na rashodima u odnosu na 2011. te smo smanjili deficit.

'No, isto tako se ne može poreći da nam je javni dug porastao, da se približavamo 56-postotnom udjelu u BDP-u i da je to zabrinjavajući podatak koji je zabrinuo i naše investitore', kazao je ministar financija.

Navodi da će Vlada razgovarati o rebalansu proračun, ali neće to raditi nauštrb mirovina i smanjenja plaća. Rezove od oko 1,2 milijarde kuna najavio je u raznim državnim agencijama, a Vlada će vjerojatno odustati i od nekih projekata koji trenutno nisu prioritet ili ne donose profit. Na pitanje o kojim je projektima riječ, ministar je rekao da će o tome odluku donijeti Vlada.

Linić je rekao da se zasad neće ići u reformu lokalne uprave ukidanjem nekih općina jer da bi to u ovom trenutku bilo neozbiljno, s obzirom da se za nekoliko mjeseci održavaju lokalni izbori.

Ponovno je prozvao prethodnu HDZ-ovu vlast za gomilu navodno skrivenih dugova. Optužio ih je da su se s državnim novcem ponašali kao pijani milijunaši.

Na upit što se događa s tvrtkama Dioki i Dina Petrokemija, Linić kaže kako Vlada nije vlasnik Diokija i Dine ni jedan posto, ali joj je u interesu da se očuva petrokemijska industrija i njeni proizvoda koji dobro prolaze u izvozu.

Tvrtka Caliskan djelovala je kao ozbiljan partner, no taj turski investitor nije pokrenuo proizvodnju, pa će Vlada tražiti da plati sve svoje financijske obveze temeljem ugovora koji je s njim potpisan budući da je Vlada svoje obveze izvršila, kazao je Linić

Naglašava i kako će o novim investitorima odlučivati ljudi u Diokiju, a ne Vlada. Vlada ne odlučuje o investitorima, ona ih podupire. Uprava Diokija predstavlja vlasnika i s njima treba vidjeti imaju li investitora, a tek onda od Vlade tražiti podršku. Ako nam predlože novog investitora, mi ćemo to podržati, ali Uprava mora tražiti vlasnika i pregovarati te riješiti stvari sa sindikatima, kazao je Linić

Potvrdio je kako je upoznat da je tvrtka Ivana Čermaka krenula u pregovore s upravom Diokija, ali i dodao da, dok ne dobije jasne poruke kako će se definirati odnosi, ulazak kapital koji je potreban za pokretanje poslovanja, ne može pričati o detaljima.

241421,240817,238900,235666
BAUK: NE ZNAMO KOLIKO ĆEMO UŠTEDJETI CENTRALNIM OBRAČUNOM PLAĆA

Ministar uprave Arsen Bauk ne zna koliko će se središnjim obračunom plaća za 17 ministarstava uštedjeti proračunskih sredstava. Rekao je da će konkretne uštede biti na softveru koji se u državnim tijelima koristi za obračun plaća.

'Ovo će biti stavljanje sustava pod kontrolu. Prije mjesec-dva, čitao sam da se govorilo o velikom broju dodataka, o velikom broju drugih prava koja nisu bila sustavno praćena i popisana na jednom mjestu. To ćemo sada, kada sustav u potpunosti profunkcionira, imati sve na jednom mjestu i onda ćemo moći detaljnije govoriti o uštedama u smislu obračuna plaća. Što bi značile uštede? To znači da netko do sada nije obračunavao plaću u skladu sa zakonom', rekao je Bauk

Plan je sustav staviti u funkciju tijekom 2013, pa će se tek u proračunu za 2014. godinu predvidjeti plan ušteda, rekao je ministar i dodao da je u 17 ministarstava, koja su do sada obuhvaćena, zaposleno 10.000 službenika.

'To je svega negdje četiri posto od ukupnog broja onih koji plaću primaju iz proračuna. Najveći se broj odnosi na školstvo i znanost - 90 tisuća, na zdravstvo 60 tisuća, državni službenici čine jedan manji dio. Dakle, ako bude ušteda one će se vidjeti na pozicijama Ministarstva znanosti i HZZO-a, jer su to najveći sustavi. Ali zasad nam je najlakše krenuti od ministarstava jer se radi o manjem dijelu koji je u jednom sustavu i jednoj uredbi i nakon toga ćemo taj krug širiti dalje. Važno je da se počelo. Ta priča traje već sedam godina i bilo je vrijeme da se počne', zaključio je Bauk.