Rusija se ne boji nuklearne energije. U vremenima kada neke razvijene države nastoje zatvoriti svoje nuklearne pogone, u najvećoj zemlji svijeta pripremaju novi korak u suprotnom pravcu - gradnju prvih plovećih nuklearki
Kako javlja kanal Russia Today, već do 2016. godine trebao bi biti izgrađen prvi model ploveće NE koji će nositi ime Akademik Lomonosov. Gradi se još od 2007. u Severodvinsku na Bijelome moru.
Uvođenjem pokretnih nuklearki ruske vlasti namjeravaju riješiti problem snabdijevanja energijom svojih najzabačenijih i najizoliranijih naseljenih punktova. Takva su mjesta rudne platforme, ali i, primjerice, gradići-luke na zapadnom Pacifiku, odnosno na arktičkom sjeveru, koji bi mogli biti podvrgnuti donedavno nezamislivom razvoju ako zaživi cjelogodišnji projekt Sjevernog morskog puta (nova ruta od Europe do Kine). Ploveće nuklearke mogu snabdijevati udaljena područja energijom, toplinom, pa čak i pitkom vodom, zahvaljujući tehnologiji desalinizacije.
Rusija je, inače, jedina zemlja na svijetu koja ima ledolomce na nuklearni pogon; iz tog znanja se i razvija nova tehnologija. Reaktori ploveće elektrane (tip KLT-40S) bit će slični kao i oni što pokreću ledolomce. Proizvodit će do 70 MW elektriciteta ili 300 MW topline. Računa se da je to dovoljno za potrebe grada od 200.000 stanovnika.
Prema nedavnim najavama koje su javnosti odaslane s Pomorskog sajma u Sankt Peterburgu, Akademik Lomonosov trebao bi biti samo prva u seriji plovećih nuklearnih elektrana. Konstruktori tvrde da njen dizajn štiti nuklearne reaktore od tsunamija ili sudara. Interes za kupnju navodno je iskazalo već 15 država, poput Kine, Indonezije, Malezije, Argentine i Alžira.