Rusija se u utorak nije uspjela vratiti u Vijeće UN-a za ljudska prava jer su njezini suparnici dobili puno više glasova, što je bio ključni test zapadnih nastojanja da Moskva ostane izolirana zbog invazije na Ukrajinu.
U tajnom glasanju Opće skupštine UN-a, Rusija je dobila 83 glasa, Bugarska 160, a Albanija 123. Rusija se natjecala s njima u istoj skupini za jedno od dva mjesta rezervirana za zemlje srednje i istočne Europe u Vijeću za ljudska prava koje ima sjedište u Ženevi.
Opća skupština izabrala je 15 članica Vijeća za ljudska prava za razdoblje 2024.-2026. To su Albanija, Brazil, Bugarska, Burundi, Kina, Obala Slonovače, Kuba, Dominikanska Republika, Francuska, Gana, Indonezija, Japan, Kuvajt, Malavi i Nizozemska.
"Države članice uputile su snažan signal ruskom vodstvu da vlada koja je odgovorna za nebrojene ratne zločine i zločine protiv čovječnosti ovdje ne pripada", rekao je Louis Charbonneau, direktor UN-a pri Human Rights Watchu.
Moskva na to još nije službeno reagirala.
Rusija je izbačena iz Vijeća za ljudska prava prije 18 mjeseci nakon što je u veljači 2022. izvršila invaziju na Ukrajinu. Diplomatsku inicijativu da se to učini predvodio je SAD.
Neki diplomati smatrali su da, s obzirom na zamor Zapada ratom u Ukrajini, Rusija ima razumnu šansu vratiti se u Vijeće.
Opća skupština UN-a izabrala je u utorak u članstvo Vijeća za ljudska prava i Kinu i Kubu.
Vijeće za ljudska prava UN-ovo je tijelo koje promiče i štiti ljudska prava u svijetu. Ima 47 članica koje se biraju na tri godine po regionalnim skupinama.