Kako prenosi ruska agencija Sputnik, ruski predsjednik Vladimir Putin kazao je prošlog vikenda kako će se broj borbenih letova smanjiti sa 80 na najviše 20 dnevno dok će ostatak snaga i nadalje biti u stanju ostvarivati zadane aktivnosti u regiji. No Putin je upozorio kako Rusija u svega nekoliko sati može u Siriju vratiti puni vojni kapacitet.
Izvor iz ruskog ministarstva obrane potvrdio je ruskom listu Vedomosti kako na dužnosti u Siriji ostaje jedna eskadrila taktičkih bombardera Su-24, ali i četiri lovaca četvrte generacije Su-35 koji su podrška bombarderima. Moskva će također zadržati i svoj sustav protuzračne obrane.
'Oni ostaju na borbenim dužnostima u Siriji i bit će upotrijebljeni protiv svih ciljeva koji predstavljaju prijetnju ruskim snagama', kazao je Putin dodajući kako se radi o sustavima S-400 srednjeg i dugog dometa te o složenom sustavu zračne obrane Pancir-S1.
U vojnoj bazi u Hmejmimu ovih su dana također zapaženi jurišni helikopteri tipa Ka-52 i Mi-28N, no točan broj tih letjelica koje ostaju u Siriji još uvijek je nepoznanica. Helikopteri, smatraju analitičari, ostaju kako bi ih se upotrijebilo u borbi protiv manjih skupina neprijatelja i oklopnih ciljeva koji se ne mogu gađati iz bombardera budući su ti helikopteri naoružani antitenkovskim raketama i strojnicama kalibra 30 milimetara.
Ruski stručnjak za vojna pitanja i direktor Analitičkog centra za strategije i tehnologije Ruslan Puhov ističe kako sustav protuzračne obrane S-400 ostaje zbog mogućih iznenadnih prijetnji iz Turske, Izraela i Sjedinjenih Država. Puhov dodaje kako je sustav S-400 raspoređen u bazi kako bi uspostavio zonu zabrane letova u zoni aerodroma Hmejmim te cijele pokrajine Latakije u kojoj je koncentriran najveći dio regularne sirijske vojske.