Hrvatski i izraelski dužnosnici razgovarali su u četvrtak u MORH-u o spornoj prodaji izraelskih borbenih zrakoplova Hrvatskoj, no sastanak nije donio dobre vijesti
Ministar obrane Damir Krstičević u izjavi nakon sastanka potvrdio je da ništa od posla s Izraelcima jer ta država ne može ishoditi dozvolu od SAD-a da se Hrvatskoj prodaju izraelski avioni.
'MORH će predložiti Vladi donošenje odgovarajućih odluka. Ugovor nije potpisan i nema nikakve financijske štete za RH. Nema nikakve odgovornosti s hrvatske strane', kazao je nakon višesatnog sastanka ministar obrane Damir Krstičević.
Izraelski predstavnik Udi Adam je rekao da 'Hrvatska nije mogla utjecati na ovaj ishod i nije odgovorna. Izrael nije mogao osigurati dozvolu za prodaju trećoj strani'.
'Ministarstvo obrane pridaje najveću važnost unapređenju naših bilateralnih odnosa. U ovom kontekstu, inicirali smo projekt lovaca F 16 nadograđenih izraelskim znanjem i tehnologijom. Ovaj projekt proveli smo u skladu s profesionalnim standardima u okviru ugovora vlade s vladom između naše dvije države. Nažalost, uvjeti nisu bili spremni i nismo bli u mogućnosti osigurati odgovarajući TPT i provesti projekt zbog nepredviđenih okolnosti izvan naše kontrole. Kroz čitav projekt, Hrvatska i Izrael bili su u otvorenom i profesionalnom dijalogu. Hrvatska je pokazala profesionalizam i ispravnu prosudbu na svakom koraku procesa. Hrvatska nije mogla utjecati na ovaj ishod i ne može biti odgovorna. Izraelsko Ministarstvo obrane veseli se daljnjem razvoju plodnih odnosa s Hrvatskom i učinit će svaki napor da produbi naše odnose na širokom području suradnje', rekao je, prenosi N1, predstavnik Izraela.
Nakon sastanka u MORH-u, izraelsko veleposlanstvo otišlo je u Vladu.
Podsjetimo, višečlano izraelsko izaslanstvo predvodio je generalni direktor ministarstva obrane Udi Adam. Njega je pred hrvatskim ministarstvom dočekao zapovjednik glavnog stožera hrvatske vojske Mirko Šundov.
Iz izvora u vladi doznaje se kako bi ministar obrane Damir Krstičević nakon sastanka trebao o tome izvijestiti premijera u Banskim dvorima i kako bi izjava moglo biti ondje.
Hrvatska je za oko tri milijarde kuna (500 milijuna dolara) trebala kupiti 12 rabljenih zrakoplova F-16 Barak, odnosno modificiranih izraelskih verzija izvorno američkih zrakoplova.
Američka strana, međutim, pristaje na transfer trećoj strani samo "ogoljenih" zrakoplova iz kojih bi bile uklonjene sve izraelske nadogradnje.
Hrvatska na to nije htjela pristati i dala je do 11. siječnja rok Izraelcima da se izjasne o tome mogu li ispoštivati ugovor onako kako je potpisan.
Hrvatska je izraelsku ponudu izabrala na natječaju na kojem su još konkurirali SAD, Švedska i Grčka.