futuristički projekt neom

Saudijska Arabija protjeruje pleme zbog gradnje megagrada: 'Ubijte one koji se opiru'

10.05.2024 u 07:14

Bionic
Reading

Saudijski pukovnik u egzilu kaže da je Saudijska Arabija odobrila upotrebu smrtonosne sile kako bi raščistila put svom megagradu u pustinji Neom. Saudijske vlasti čiste teren za futuristički pustinjski grad koji grade deseci zapadnih kompanija. Rabih Alenezi kaže da mu je naređeno da iseli seljane iz plemena kako bi napravio mjesta za The Line, dio eko-projekta Neom

Pukovnik Rabih Alenezi, koji je prošle godine otišao u egzil u Ujedinjeno Kraljevstvo, rekao je za BBC News da mu je naređeno iseliti ljude koji žive na zemljištu kako bi napravio mjesta za dio eko-projekta koji se zove The Line. Područje je uglavnom bilo naseljeno plemenom Huwaitat, koje tradicionalno živi na zemljištu predviđenom za futuristički megagrad.

Alenezi je rekao da naredba iz travnja 2020. tvrdi da je pleme sastavljeno od "mnogih pobunjenika" i da "tko god nastavi pružati otpor treba biti ubijen, tako da je dopuštena uporaba smrtonosne sile protiv svakoga tko ostane u njihovoj kući". Pukovnik je za BBC News rekao i da je uspio izbjeći misiju iz lažnih medicinskih razloga. Jednog od mještana, Abdula Rahima al-Huwaitija, kasnije su ubile saudijske vlasti, tvrde saudijski aktivisti.

U to je vrijeme saudijska državna sigurnost tvrdila da je al-Huwaiti otvorio vatru na sigurnosne snage. Organizacije za ljudska prava osporile su ovu tvrdnju, izvijestio je BBC News.

Mediji navode kako nisu bili u mogućnosti neovisno provjeriti Alenezijeve komentare o smrtonosnoj sili. Predstavnici saudijske vlade nisu odmah odgovorili ni na zahtjev Business Insidera za komentarom izvan uobičajenog radnog vremena. Predstavnik The Linea odbio je komentirati.

Saudijska vlada je rekla da je više od 6000 ljudi premješteno kako bi se olakšao projekt Neom, ali neke grupe za ljudska prava procjenjuju da je ta brojka veća.

Prošle su godine UN-ovi stručnjaci za ljudska prava rekli da su trojica muškaraca koji su prosvjedovali protiv projekta Neom osuđeni na smrt. Posebni izvjestitelji UN-a - stručnjaci koji savjetuju njegovo vijeće za ljudska prava - tvrdili su da su muškarci osuđeni prema "pretjerano nejasnim" zakonima o terorizmu zbog svojih prigovora.

U međuvremenu, Saudijska Arabija pokušava potisnuti svaku javnu kritiku o svojim ambicioznim planovima Vizije 2030. U srpnju je jedna Saudijka osuđena na 30 godina zatvora zbog kritiziranja Neoma na X. Fatima al-Shawarbi usprotivila se izgonu seljana iz svojih domova kako bi se napravilo mjesta za 'eko-projekt'.