Ministri vanjskih poslova zemalja skupine G7 okupili su se u srijedu na talijanskom otoku Capriju na trodnevnim razgovorima koji su zasjenjeni očekivanjem izraelske odmazde Iranu za nedavne napade projektilima i dronovima
Nastavak eskalacije napetosti između Izraela i Irana te ratovi u Gazi i Ukrajini dominirat će dnevnim redom sastanka ministara iz Sjedinjenih Država, Velike Britanije, Francuske, Italije, Njemačke, Kanade i Japana.
Italija, koja trenutačno presjeda skupinom G7, zalaže se za prekid vatre u Gazi i deeskalaciju napetosti na Bliskom istoku, ali čini se da će Izrael vrlo vjerojatno uzvratiti na napade Irana, unatoč pozivima Zapada da ostane suzdržan.
"U pozadini velikih međunarodnih napetosti, zadatak G7 pod talijanskim vodstvom je raditi na postizanju mira", priopćio je talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani.
Zemlje skupine G7 obećale su potporu Izraelu nakon napada Irana, koji je bio odgovor na, pretpostavlja se, izraelski zračni napad na kompleks iranskog veleposlanstva u Damasku 1. travnja, u kojem su ubijena dva generala i nekoliko drugih iranskih časnika.
SAD je objavio u utorak da idućih dana planira nametnuti nove sankcije Teheranu za program projektila i dronova i da očekuje da će njegovi saveznici slijediti taj primjer. Tajani je rekao Reutersu ovog tjedna da bi se sankcije mogle usredotočiti samo na pojedince.
Izrael i njegovi saveznici uglavnom su oborili iranske projektile i dronove lansirane u subotu. Nije bilo mrtvih. No Izrael kaže da mora uzvratiti kako bi očuvao kredibilitet svojih sredstava odvraćanja. Iran kaže da zasad smatra da je to pitanje zaključeno, ali da će ponovno uzvratiti ako i Izrael to učini.
I ruska invazija na Ukrajinu bit će među glavnim temama na Capriju, a ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba i glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg trebali bi se pridružiti razgovorima u četvrtak.
Njemačka je priopćila u srijedu da će ministri G7 raspravljati o tome kako poslati više protuzračne obrane Ukrajini dok se Kijev suočava sa sve većim pritiskom nemilosrdnih ruskih zračnih napada na njegovu energetsku infrastrukturu.
Još jedno ključno pitanje bit će kako iskoristiti otprilike 300 milijardi dolara vrijednosti zaplijenjene ruske imovine na Zapadu za pomoć Ukrajini, u situaciji kada neke članice Europske unije oklijevaju oko zakonitosti takvog poteza.
Uvodna sjednica u srijedu navečer bit će usredotočena na Gazu i Iran, a situacija u Crvenom moru bit će pod povećalom u četvrtak ujutro. Prije nego što se usmjere na Ukrajinu, ministri će razmotriti načine jačanja veza s Afrikom.
Ministri G7 raspravljat će o stabilnosti u indo-pacifičkoj regiji, najavila je Italija. Raspravljat će i o infrastrukturnoj povezanosti, kibernetičkoj sigurnosti, umjetnoj inteligenciji i borbi protiv lažnih vijesti.