Tisuće vjernika čekale su u redovima satima kako bi odale posljednju počast papi Franji, čije je tijelo izloženo u bazilici svetog Petra uoči sprovoda zakazanog za subotu
Dugi redovi protezali su se oko Trga svetog Petra i okolnih ulica, prije nego što su hodočasnici ulazili u baziliku i hodali prema središnjem oltaru, gdje je na postolju izložen otvoreni lijes s tijelom Svetog Oca.
Komemoracija je započela u srijedu, a Vatikan je prvotno planirao zatvoriti vrata u ponoć. Ipak, zbog goleme navale vjernika, pristup je omogućen sve do 5:30 ujutro, a potom ponovno otvoren u 7 sati.
"Nakon tri i pol sata čekanja u redu, noge su nas boljele i bili smo iscrpljeni. No vidjeli smo Franju i taj nas je trenutak duhovno osnažio", rekao je Richard Lamb iz New Jerseya, koji je sa suprugom doputovao u Vatikan.
Papa Franjo preminuo je u ponedjeljak ujutro u 88. godini života, u svojoj rezidenciji u Domu svete Marte u Vatikanu. Njegovih 12 godina pontifikata obilježila je želja za reformama podijeljene Crkve i česti sukobi s tradicionalistima koji su se protivili njegovim idejama.
"Bio je divan papa. Strašno će mi nedostajati, kao da sam izgubila dio sebe", rekla je Rimljanka Alessandra Caccamo.
Do četvrtka u 19 sati više od 90.000 ljudi odalo je počast, izvijestili su vatikanski dužnosnici.
Kod lijesa, koji čuva Švicarska garda, nije se smjelo zadržavati. Samo su svećenici i posebni uzvanici, među njima i nogometaši Rome u tamnim odijelima, smjeli sjesti na klupe uz lijes.
Pripreme za sprovod
U subotu se na Trgu svetog Petra očekuje više od 130 izaslanstava, uključujući 50 šefova država i 10 vladajućih monarha, među njima i američki predsjednik Donald Trump. Milijuni diljem svijeta pratit će televizijski prijenos sprovoda.
Rimske vlasti pojačavaju sigurnosne mjere. Kako doznaje Reuters, snajperisti će biti raspoređeni na krovovima, dronovi će nadzirati zračni prostor, a pripremljen je i vojni sustav za neutralizaciju neprijateljskih letjelica.
Konklava za izbor novog pape ne može započeti prije 6. svibnja. Kardinali okupljeni u Rimu privremeno upravljaju Crkvom, a svaki je prisegnuo na šutnju o raspravama koje se vode o budućem papi.
To ih, međutim, ne sprječava da s novinarima dijele svoje viđenje budućnosti Crkve koja broji 1,4 milijarde vjernika.
"Zatvoreno je jedno poglavlje u povijesti Crkve", izjavio je kardinal Gerhard Ludwig Müller za list La Repubblica. Müller, koji je bio na čelu Kongregacije za nauk vjere i često se razilazio s Franjom, poznat je po svojim tradicionalističkim stavovima.
Kazao je kako među kardinalima vlada "jedinstveno priznanje" Franjinu radu s migrantima i siromašnima, ali i da je sada zadaća izabrati nasljednika svetog Petra, a ne samoga Franje, što bi moglo značiti zaokret Crkve.
Vatikan je također objavio da su siromašni i potrebiti pozvani da dočekaju lijes pape Franje u rimskoj bazilici sv. Marije Velike, gdje je papa, odstupajući od tradicije, zatražio da bude pokopan.
"Siromašni imaju posebno mjesto u Božjem srcu", poručili su iz Vatikana.
U subotu će središte Rima biti zatvoreno za promet kako bi pogrebna povorka mogla nesmetano proći prema bazilici sv. Marije Velike, omogućujući Rimljanima da se posljednji put oproste.
Papa Franjo bit će pokopan u niši u bočnom prolazu bazilike, a na njegovu grobu stajat će jednostavan natpis "Franciscus".