Potpredsjednica Vlade Milanka Opačić poručila je danas, u povodu odluke Ustavnog suda kojom je ukinuta radna obveza za bolničke liječnike koji su štrajkali, kako se nada da će zdravstveni djelatnici voditi računa o dobrobiti pacijenata i dati doprinos izlasku Hrvatske iz krize
'O samoj odluci morate pitati onoga tko ju je radio. Ja mogu samo reći da je odluka Ustavnog suda donesena i nema je potrebe posebno kemntirati. Nadam se samo da će zdravstveni djelatnici i dalje prvenstveno voditi računa o zdravlju pacijenata i da će u idućem razdoblju i oni na neki način dati svoj doprinos rješavanju krize u Hrvatskoj', rekla je Opačić novinarima na božićnom prijemu predsjednika Republike.
Na pitanje kako bi se to moglo odraziti na Vladu, s obzirom na moguće tumačenje da je Vlada svjesno donijela protuustavnu odluku, Opačić je ponovila da o samoj odluci treba pitati ministra zdravlja Rajka Ostojića.
'Što se tiče Vlade, mi smo prvenstveno htjeli zaštititi pacijente koji, po informacijama koje imam, u dijelu bolnica nisu imali adekvatnu zaštitu. Naš je posao štititi građane i njihov interes', rekla je Opačić.
Ministar financija Slavko Linić izrazio je ogorčenje ponašanjem Hrvatskog liječničkog sindikata i najavio borbu 'protiv takvih sindikata i takvog ponašanja'.
'Naš zdravstveni sustav ima enormne gubitke. Neprihvatljivo je da netko priča o štrajku, a sjedi na radnom mjestu. To je dovoljan razlog da se svaki štrajk ukine', izjavio je novinarima Linić.
Ako netko želi štrajkati, neka sjedne pred bolnicu ili ambulantu i pokaže da neće raditi. Tog trenutka se uvodi radna obveza, poručio je Linić.
'Svi se su lijepo slikali, stali pred kamere, svi su bili oduševljeni, svi su u štrajku. A kad smo rekli da ćemo vrijeme provedeno u štrajku odbijati od plaća, onda najedanput nitko nije bio u štrajku', ljutio se Linić.
Čovjek koji vodi taj sindikat ima 34.000 kuna mjesečnih primanja, a u Hrvatskoj 34.000 kuna su godišnja primanja mnogih umirovljenika i dobrog dijela radnika u industriji', ustvrdio je Linić govoreći o čelniku Liječničkog sindikata Ivici Babiću.
Hrvatski liječnici imaju solidna primanja, tolika da porezni obveznici ne mogu financirati takvo zdravstvo i o tome moramo razgovarati, naglasio je ministar financija.