ako se negativno riješi

Sindikat Dalmacijavina: Zadovoljštinu za zgradu u Gradskoj luci tražit ćemo u Strasbourgu

02.12.2020 u 17:40

Bionic
Reading

Nezavisni sindikat Dalmacijavina najavio je u srijedu da bi zadovoljštinu u vezi sa zgradom u Gradskoj luci, procijenjene vrijednosti 83 milijuna kuna, mogao tražiti na Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu ako se spor s državom za radnike negativno riješi

"Ako se spor s državom negativno riješi, sljedeća instanca će biti sud u Strasbourgu pa će Republika Hrvatska biti dužna platiti glavnicu i kamate", priopćio je Nezavisni sindikat Dalmacijavina.

Sindikat podsjeća kako je u prvostupanjskom postupku, koji se vodi za isplatu novčane naknade za oduzetu zgradu, Trgovački sud u Splitu donio negativnu odluku, a da nije sazvao niti održao nijedno ročište, što znači čistu pristranost u korist tužene Republike Hrvatske.

"Nije proveden nikakav postupak izvlaštenja niti je Dalmacijavinu za oduzetu zgradu isplaćene ikakva naknada", tvrdi Nezavisni sindikat Dalmacijavina.

Po navodima tog sindikata, iako je ta zgrada zaštićeno kulturno dobro i u posjedu je Lučke uprave u Splitu od 2011., Lučka uprava nije učinila ništa da se ta zaštita i provede.

"Lučka uprava nije čak bila u stanju postaviti niti jednog zaštitara za njezino očuvanje pa se zgrada nalazi u užasnom stanju i svakodnevno propada", upozorava Nezavisni sindikat Dalmacijavina.

Sindikat podsjeća kako je prije pet godina arhitektica Snježana Perojević na traženje Lučke uprave izradila elaborat koji je bio osnova za zaštitu sporne zgrade, a nitko nije našao potrebnim da taj konzervatorski elaborat dostavi sljedniku Dalmacijavina d.d., tj. Dalmacijavinu d.d u stečaju iako, kako se navodi, ta "tvrtka u stečaju vodi spor s Republikom Hrvatskom za povrat te zgrade u trajektnoj luci, odnosno za novčanu naknadu nezakonito oduzete nekretnine koja je ušla u temeljni kapital tijekom pretvorbe kao ulaganje u pomorsko dobro".

"Ako Lučka uprava nije imala sredstava za njezinu zaštitu, kao ni država, zašto zgradu nisu vratili njezinim pravim vlasnicima, radnicima Dalmacijavina u stečaju, te bi bila prodana uređena i tako bi se omogućila isplata radničkih potraživanja u stečajnom postupku?" pita Nezavisni sindikat.

Po navodima sindikata, vodstvo Lučke uprave tvrdi kako je situacija sa zemljištem i objektima Dalmacijavina u Gradskoj luci pravno čista, što ne odgovara istini jer se vodi postupak na Trgovačkom sudu u Splitu protiv Republike Hrvatske radi naknade nezakonito oduzete nekretnine u trajektnoj luci. Postupak je u stanju revizije, o čemu su potpuno upoznati i gradonačelnik Andro Krstulović Opara, ravnatelj Lučke uprave Vice Mihanović i predsjednik Vlade Andrej Plenković, kod kojih su nekoliko puta bili predstavnici Dalmacijavina te ih u cijelosti upoznali s tom problematikom.

"Zgrada Dalmacijavina, odnosno ulaganje u nju bilo je dio temeljnog kapitala Dalmacijavina i ona je od ovlaštenoga sudskog vještaka Berislava Bašića bila procijenjena na 83 milijuna kuna", ističe se u priopćenju Nezavisnog sindikata Dalmacijavina.

Usprkos tomu, navodi Nezavisni sindikat, "država nas je ucijenila preko svojih predstavnika u tadašnjem Nadzornom odboru da im zgradu predamo bez izvlaštenja i naknade i o tome sklopimo sporazum o uređenju pravnih odnosa, a činjenicu prisile potvrdilo je pisanim putem nekoliko članova Odbora, tvrdeći pritom da se neće umanjiti temeljni kapital društva". "Kako se radi i o kaznenom djelu, s navedenom prisilom (glasujte ili tvrtka ide u likvidaciju) upoznato je i državno odvjetništvo", priopćio je u srijedu Nezavisni sindikat Dalmacijavina.