Vodostaji na karlovačkom području upozoravaju kako je i u Sisačko-moslavačkoj županiji nužno ubrzati radove na zaštiti od nabujalih voda, a najviši vodeni val Kupe, za koji se pretpostavlja da će biti rekordno visok, na sisačkom se području očekuje u nedjelju dok su u Slavonskom Brodu proglašene pripremne mjere za obranu od poplava. U međuvremenu, u Sloveniji su padavine oslabjele, ali još postoji opasnost od poplava za razliku od BiH.
U međuvremenu je višak vode iz Save pušten u retencije Odranskoga, Lonjskoga i Mokrog polja, što je smanjilo pritisak pritoka, najviše Kupe i Une, koje su u porastu. Ujedno su stanovnici naselja uz ta polja pozvani da povuku stoku sa slobodne ispaše.
'Već pet dana obavljamo sve pripreme za obranu od poplava, posebno na kritičnim mjestima u Pokuplju. Nadvisili smo nasip Žažina - Letovanić i cestu u Letovaniću te zatvorili Obedski kanal kako ne bi zaprijetile zaobalne vode. Očekujemo da će Kupa u Farkašiću rekordni vodostaj od 1000 centimetara postići za dva dana', rekao je u petak na sjednici županijskog Stožera za zaštitu i spašavanje u Sisku Zoran Đuroković iz Hrvatskih voda.
Sve su službe u punoj pripravnosti te članovi tog stožera procjenjuju da će se od nadolazećega vodenog vala obraniti vlastitim snagama. Sisačko-moslavački župan Ivo Žinić rekao je kako županija ima dovoljno sredstava i opreme za obranu, ponajprije vreća, pijeska i crpki. Dodao je kako će se - bude li potrebno - dio stanovnika evakuirati s ugroženog područja.
Zagreb: Vatrogasci imali 60 intervencija u jednom danu
Javna vatrogasna postrojba Grada Zagreba zajedno s Dobrovoljnim vatrogasnim društvima u protekla 24 sata odradila je ukupno 60 intervencija na području Grada Zagreba, priopćio je u petak Ured za upravljanje u hitnim situacijama.
Zbog obilne kiše koja je pala u Zagrebu većina intervencija je bila tehničke naravi, a odnosile su se na ispumpavanje vode iz podruma i garaža te uklanjanje stabala sa prometnica.
Ronilački tim Specijalističke postrojbe civilne zaštite Grada Zagreba za spašavanje iz vode i na vodi pružao je asistenciju vatrogascima u jednoj intervenciji izvlačenja vozila iz potoka. U petak je stanje u Zagrebu u potpunosti normaliziralo, navodi se u priopćenju.
U Sloveniji padavine oslabjele, ali još postoji opasnost od poplava
Iako su u noći s četvrtka na petak jake padaline iz proteklih dana u Sloveniji oslabile, opasnost od poplava još nije prošla, pa se i danas, osobito u zapadnim krajevima, uz jače lokalne pljuskove može očekivati porast vodostaja manjih rijeka i bujice, objavila je tijekom jutra slovenska uprava za zaštitu i spašavanje.
I dalje je u porastu razina Sutle, a iz korita su mjestimice izašle Kupa te slovenski pritoci Drave, dok je manje poplave u okolici Ljubljane izazvala i rijeka Ljubljanica. Poplavljena je Kostanjevica na Krki, a teškoće s naraslim vodama očekuju se i u nizinskim krajevima sjeveroistočne Slovenije. Vatrogasci su tijekom jučerašnje večeri i noću ispumpavali vodu iz objekata u mnogim dijelovima države, a ponegdje su se aktivirala klizišta koja ugrožavaju neke stambene objekte.
Vodostaji u BiH stagniraju, nema opasnosti od poplava
Vodostaji rijeka na području Bosne i Hercegovine uglavnom stagniraju ili se bilježi tek blago povećanje pa nema opasnosti od njihova izlijevanja iz korta niti od poplava, izvijestile su u petak službe civilne zaštite Federacije BiH i Republike Srpske te Agencije za vodno područje rijeke Save.
Sava na dijelu uz granicu s BiH rasla je tek nekoliko centimetara na sat, dok je vodostaj Bosne na mjernim mjestima u Zenici bio dvadesetak centimetara iznad razine koja je uobičajena za ovo doba godine.
Slično je stanje i na drugim rijekama, poput Une čija je razina u protekla 24 sata porasla zbog povećanih padalina.
Stanje pripravnosti zbog poplava na snazi je jedino u Bosanskoj Kostajnici, gdje je poplavljen manji broj stambenih objekata, a potpuno je normalizirana situacija u Novom Gradu i Kozarskoj Dubici.
Kiša je u BiH u petak uglavnom prestala padati, a meteorolozi za vikend najavljuju razvedravanje u većem dijelu zemlje.