Sjeverna Koreja se priprema poslati više vojnika da se bore u ratu u Ukrajini, rekli su vojni dužnosnici u Južnoj Koreji, unatoč izvješćima o velikim gubicima među vojnicima iz komunističke države koji su već poslani na bojište
Tvrdnja da bi Pjongjang mogao planirati povećati svoju potporu Kremlju došla je nakon što je Donald Trump sugerirao da će pokušati obnoviti svoj odnos s Kim Jong-unom, opisujući sjevernokorejskog vođu kao 'pametnog tipa' u intervjuu za Fox News, piše The Guardian.
Združeni načelnik stožera Južne Koreje (JCS) rekao je u petak u priopćenju da se četiri mjeseca nakon što je Sjever poslao procijenjenih 11.000 vojnika u sukob u Ukrajini – od kojih je značajan broj ubijen ili ranjen – režim 'sumnjiči da ubrzava praćenje mjere i pripreme za dodatno slanje trupa.'
JCS nije dao pojedinosti o tome koje bi daljnje mjere Pjongjang mogao razmatrati.
Sjeverna Koreja počela je slati trupe u ukrajinski rat prošle jeseni, nekoliko mjeseci nakon što su Kim i Vladimir Putin dogovorili zajednički obrambeni pakt osmišljen kako bi ojačali svoje savezništvo protiv onoga što su čelnici nazvali 'zapadnom hegemonijom' koju vode SAD.
U zamjenu za pružanje čizama na terenu, kao i oružja i streljiva, Sjeverna Koreja se smatra da se nada dobiti pristup sofisticiranoj ruskoj raketnoj i satelitskoj tehnologiji.
Trump najavio susret sa sjevernokorejskim liderom
U intervjuu u četvrtak, Trump je rekao da planira oživjeti pokušaje angažiranja Kima, s kojim se susreo tri puta tijekom svog prvog mandata u Bijeloj kući.
Na pitanje bi li se opet 'obratio' Kimu, Trump je odgovorio: 'Hoću, da. Svidio sam mu se.' Trump je dodao da je Barack Obama Sjevernu Koreju nazvao 'najvećom prijetnjom' kada su se sastali tijekom predsjedničke tranzicije krajem 2016.
'[Obama] je rekao da je Sjeverna Koreja najveća prijetnja i ja sam riješio taj problem', rekao je Trump, prema prikazu intervjua novinske agencije Yonhap.
'I slagao sam se s njim. On nije vjerski fanatik. Kim Jong-un je pametan momak', rekao je američki predsjednik.
Tijekom svog prvog samita, u Singapuru u lipnju 2018. – prvog između čelnika SAD-a i Sjeverne Koreje – Trump i Kim potpisali su sporazum kojim se obvezuju na 'potpunu denuklearizaciju Korejskog poluotoka', a Trump je pozdravio sastanak kao uspjeh.
No njihov drugi summit, u Hanoju u veljači 2019., završio je neuspjehom kada se njih dvoje nisu složili oko toga što bi SAD trebao ponuditi Sjevernoj Koreji u smislu ublažavanja sankcija u zamjenu za demontiranje njezinog nuklearnog arsenala.
Ponovno su se susreli u demilitariziranoj zoni – teško naoružanoj granici koja razdvaja Sjevernu i Južnu Koreju – u lipnju 2019. i složili se uspostaviti razgovore na radnoj razini. Ali nuklearni pregovori između SAD-a i Sjeverne Koreje nisu održani od kraja 2019., a Pjongjang je nastavio provoditi brojne testove balističkih projektila. Međutim, nije testirala nuklearno oružje od 2017.
Neki vojnici iz Sjeverne Koreje nisu znali da idu u rat
Uplitanje Sjeverne Koreje u sukob u Ukrajini naširoko se smatra katastrofom. Njegovim trupama nedostaje borbeno iskustvo i bore se na nepoznatom teritoriju. A ranije ovog mjeseca, ukrajinske snage zarobile su dva sjevernokorejska vojnika, od kojih je jedan rekao da mu nije rečeno da je poslan da se bori u ratu, vjerujući da umjesto toga ide na vježbu.
Dužnosnici ukrajinske vlade tvrde da je Sjeverna Koreja rasporedila oko 11.000 vojnika u rusku regiju Kursk. Dužnosnici obavještajnih službi u Južnoj Koreji kažu da ih je 270 ubijeno, a oko 2700 ozlijeđeno.
Sjeverna Koreja nije javno priznala svoju ulogu u ratu, ali u listopadu Putin nije zanijekao da su sjevernokorejski vojnici bili u Rusiji, dok je zamjenik sjevernokorejskog ministra vanjskih poslova Kim Jong-gyu rekao da bi svako takvo raspoređivanje bilo u skladu s međunarodnim zakon.