Sjeverna Koreja potvrdila je u ponedjeljak da je lansirala balistički projektil Hwasong-12, isto ono oružje kojim je nekoć prijetila da će napasti američki teritorij Guam, probudivši bojazni da bi mogla nastaviti testiranja projektila dugog dometa
O lansiranju su prve izvijestile južnokorejske i japanske vlasti u nedjelju. Analitičari i dužnosnici su rekli kako se činilo da test uključuje balistički projektil srednjeg dometa (IRBM), koji Sjeverna Koreja nije testirala od 2017. kada je obustavila testiranje svojih najvećih projektila i nuklearnog oružja.
To je bio sedmi test koji je Sjeverna Koreja izvela ovaj mjesec i prvi test projektila koji može nositi nuklearnu bojnu glavu te veličine od 2017. godine.
SAD strahuje da bi testiranja projektila mogla biti najava nastavka testiranja nuklearnog oružja i interkontinentalnih balističkih projektila i obećava nespecificirani odgovor kojim će potvrditi da je "predan svojim saveznicima", rekao je visoki američki dužnosnik novinarima u Washingtonu.
Sjeverna Koreja ističe da je otvorena za diplomaciju, ali diplomatska nastojanja Washingtona podrivaju njegova potpora sankcijama i zajedničke vojne vježbe i gomilanje snaga u Južnoj Koreji i regiji.
Usred diplomatskih napora 2018., uključujući samite s predsjednikom Donaldom Trumpom, sjevernokorejski čelnik Kim Jong Un rekao je da je njegova nuklearna sila dovršena i da će obustaviti nuklearne testove i lansiranja projektila najvećeg dometa.
Kim je rekao da ga više ne obvezuje moratorij nakon zastoja pregovora 2019., a Sjeverna Koreja sugerirala je ovaj mjesec da bi mogla ponovno pokrenuti testiranja jer SAD nije dao naznaka da će odustati od svojih "neprijateljskih politika".
Nije poznato jesu li projektili poput Hwasonga-12 uključeni u moratorij, ali nijedan nije testiran od 2017. godine.
Sjevernokorejski analitičari rekli su da se testovima očito želi osigurati globalno prihvaćanje sjevernokorejskog oružanog programa, bilo ustupcima ili rezigniranim pristankom svjetskih čelnika koji su zaokupirani drugim problemima.
"Zaokupiranost svijeta drugim pitanja zapravo sada ide u prilog Sjevernoj Koreji", rekao je Markus Garlauskas, suradnik Atlantskog vijeća i bivši obavještajni stručnjak za Sjevernu Koreju.
Južnokorejski predsjednik Moon Jae-in rekao je da nedavni sjevernokorejski testovi podsjećaju na razdoblje visokih napetosti 2017., kada je Sjeverna Koreja provela više nuklearnih testova, lansirala najveći projektil i izazvala prijetnje "vatrom i bijesom" SAD-a.
KCNA je priopćila da je lansiranje projektila izvedeno na način da se osigura sigurnost susjednih zemalja, te da je probna bojna glava opremljena kamerom koja je snimala fotografije za vrijeme leta.
Nedjeljni test "potvrdio je točnost, sigurnost i operativnu učinkovitost Hwasong-12 oružanog sustava", navodi KCNA.
Kim nije bio nazočan testu.
Sjevernokorejski dužnosnici rekli su da se testovi provode u svrhu samoobrane i da ne ciljaju nijednu zemlju posebno.
Kim je pred Novu godinu obećao da će osnažiti sjevernokorejske vojne kapacitete u svjetlu neizvjesnosti izazvane "neprijateljskim politikama" SAD-a i njegovih saveznika.
Sjeverna Koreja rekla je da Hwasong-12 može nositi "veliku i tešku nuklearnu bojnu glavu", a analitičari procjenjuju da mu domet iznosi 4500 kilometara.