Ured za sprječavanje pranja novca ubuduće bi trebao dobivati više obavijesti banaka o uplatama na račune jer će se limit s 200 tisuća kuna spustiti na 10 tisuća eura, najavljuje Vlada prijedlogom izmjena zakona o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma
Time će se taj prag zapravo uskladiti s pragom ograničenja u plaćanju gotovinom prilikom obavljanja registrirane djelatnosti, piše Novi list.
Iako je trenutak zanimljiv, jer je prijedlog zakonskih izmjena na portalu eSavjetovanja obnovljen nakon otkrića plinske prijevare u INA-i, kada je na račun umirovljenika Dane Škugora sjelo pola milijarde kuna, Ministarstvo financija priprema izmjene već dulje vrijeme i nije se zbog te pljačke odlučilo za 60 posto smanjiti iznos transakcija o kojima banke moraju izvještavati Ured.
Osnovni poticaj za još veći obuhvat transakcija o kojima Ured dobiva informacije stigao je od Odbora stručnjaka Vijeća Europe MONEYVAL, koji je upozorio kako se u Hrvatskoj gotovina intenzivno koristi u počinjenju kaznenih djela, poput porezne utaje, koruptivnih kaznenih djela i zlouporabe opojnih droga. Naglasili su i to da baš ta kaznena djela predstavljaju najveću prijetnju za pranje novca.
Zakon je u javnoj raspravi samo dva tjedna, odnosno do 24. rujna, a predlaže se njegovo donošenje po hitnom postupku kako bi na snagu stupio početkom sljedeće godine.
Država pojačava i nadzor nad virtualnom imovinom, koja ne uključuje samo kriptovalute kao najpoznatiji oblik, nego primjerice i virtualna umjetnička djela. Tako se među ostalima uvodi obveza upisa pružatelja usluga virtualne imovine u registar pružatelja usluga virtualne imovine.