Neslužbenim najavama, objavljenima danas u dvama dnevnim listovima, kako DORH radi 'inventuru' dokumenata vezanih u slučaju Josipa Perkovića ne bi li spremno dočekao sve izvjesnije izmjene Ustava oko nezastarijevanja teških kaznenih djela, čini se, samo je potvrđeno ono što se mjesecima znalo – da se Perkovića, kojeg se u Njemačkoj tereti za ubojstvo Stjepana Đurekovića, ne planira izručiti tamošnjem pravosuđu
'Ovo što se danas pojavilo novinama, svima koji slučaj Perković prate od početka, nije nikakvo iznenađenje. Treba samo pogledati tko je, kada i što izjavljivao i bit će jasno da smo od premijera Zorana Milanovića još potkraj kolovoza doznali što će se dogoditi. Danas je samo stigla potvrda njegovih riječi i činjenice da, o čemu sam puno puta govorio, zastara za ubojstvo nije nastupila, naročito ne 1998. kada je od ubojstva prošlo petnaest godina.
Ovo ne smatram racionalnom politikom Vlade, jer nikad nije bilo upitno da Njemačka treba biti zemlja u kojoj se sudi za ubojstvo, a Hrvatska trideset godina nakon što se ono dogodilo dovodi u pitanje nadležnost jurisdikcije za isto. Velika je to pogreška', smatra odvjetnik Veljko Miljević.
Navodi kako DORH još nije napravio pogrešan potez, dao pogrešnu izjavu i da u tome to što prikuplja nove dokazne materijale nema ništa sporno. Napominje kako je indikativno da se 'novi' dokazi prikupljaju baš sada, a od njihova pojavljivanja prošlo je pet godina, kada je izrečena presuda Krunoslavu Pratesu.
'Legitimno se zapitati zašto je DORH čekao pet godina. Presuda je tada postala pravomoćna i znalo se da je tijekom procesa prst sumnje bio uperen prema Perkoviću', ističe Miljević.
Željko Peratovićslobodni novinar koji priču oko bivšeg čelnika UDBA-e prati dugi niz godina, smatra da je dovoljno pogledati izjave koje su dolazile od premijera Milanovića, Orsata Miljenića, ministra pravosuđa i Perkovićeva odvjetnika Ante Nobila, koje su davali od travnja ove godine, kako bi se shvatilo da je riječ o zajedničkoj koordiniranoj akciji koja za cilj ima ne izručiti Perkovića Njemačkoj.
'Zanimljiv je 'tajming' u kojim se pojavljuju izjave oko prikupljanja podataka za suđenje Perkoviću. Još nisu gotovi pregovori oko promjena Ustava i ovo je u jednu ruku pritisak da do njih dođe. Ako dođe do suđenja u Hrvatskoj, a sve upućuje da na to da će se to dogoditi, to je najsigurniji način da se izbjegne izručenje Njemačkoj. Ono što također upada u oči je to da DORH provodi predistražne radnje oko Perkovića dok je njegov slučaj u navodnoj zastari, a ustavne promjene nisu donesene. U ovoj priči više me ništa ne iznenađuje i riječ je o krajnjoj opstrukciji samo da ne dođe do izručenja', uvjeren je Peratović.
Drži da Perkovićda ga se izruči, ne bi ni dana izdržao u njemačkom pritvoru te da mnoge stvari, kad dođe do suđenja u Hrvatskoj, neće izaći na vidjelo.
Cilj cijele predstave, smatra Peratović, zaštita je kriminalne paukove mreže koja se odvijala za vrijeme Domovinskog rata u kojoj svatko svakoga nečime drži u šaci.
Podsjetimo, Đurekovića je UDBA likvidirala 1983., samo godinu dana nakon što je emigrirao u Njemačku. Na doživotni zatvor zbog njegova ubojstva 2008. osuđen je Prates, a 2009., zbog sumnje da je sudjelovao u atentatu protiv Perkovića, Njemačka za njim raspisuje međunarodnu tjeralicu. Nakon rada u jugoslavenskoj tajnoj službi, Perković je radio za hrvatske obavještajne službe.