Ministarstvo obrane Republike Srbije se očitovalo o spornim medaljama koje će se dodjeljivati za ratove na području bivše Jugoslavije i potvrdilo da će vojnici koji su sudjelovali u opsadi i okupaciji Vukovara za to dobiti i spomen-medalje
Kako nam je neslužbeno rečeno, oni u Srbiji nemaju drugu republiku u kojoj žive i smatraju da je bivša Socijalistička Jugoslavija trajala do svibnja 1992, a baštineći tradiciju JNA, smatraju logičnim dodijeliti medalje onima koji su to zaslužili. Podsjećamo, Hrvatska je međunarodno priznata 15. siječnja 1992, pa to znači da Srbija ignorira i tu činjenicu kad spominje svibanj 1992. godine.
Vojna spomen-medalja za sudjelovanje u borbenim djelovanjima na teritoriju Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, Savezne Republike Jugoslavije i Republike Srbije može se dodijeliti profesionalnom pripadniku Vojske Srbije ukoliko je sudjelovao u izvođenju borbenih djelovanja u razdoblju od 26. lipnja 1991. godine do 19. svibnja 1992. godine, od 23. ožujka 1998. godine do 26. lipnja 1999. godine ili u razdoblju od 23. ožujka 2001. godine do 30. lipnja 2001. godine, što se dokazuje rješenjem nadležnog starješine o priznavanju staža osiguranja u uvećanom trajanju 12/24 u navedenom razdoblju ili potvrdom nadležnog starješine na osnovi člana 141. Zakona o Vojsci Srbije.
'Vojne spomen-medalje dobivaju pripadnici Vojske Srbije koji su svoju dužnost obavljali časno i profesionalno, a ukoliko su tijekom svoje vojničke karijere sudjelovali i u borbenim djelovanjima, podrazumijeva se da su u svom vojničkom pozivu postupali na način koji ih razlikuje od svih onih protiv kojih se donose presude pred Međunarodnim ratnim sudom u Haagu', rekao je Igor Jovičić, državni tajnik u srbijanskom ministarstvu obrane.
Vojne spomen-medalje dodjeljuju se na osnovi činjenica u karijeri vojnika, objašnjava Jovičić, kao što su sudjelovanje u mirovnim operacijama, pripadnost vojsci određen broj godina, pa i sudjelovanje i ranjavanje u borbenim djelovanjima.
'Medalje u istim ili sličnim kategorijama dodjeljuju se u svim vojskama i ne postoji nijedan razlog da se takve medalje ne dodjeljuju i pripadnicima naše vojske', poručio je Jovičić i dodao da se pitanje spomen-medalja ne treba sagledavati kroz zamjenu teza o karakteru borbenih djelovanja na teritoriju bivše SFRJ i pitanju nasljeđa i baštine bivše JNA.
U našem Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija (MVPEI) kažu da je preko našeg veleposlanika u Beogradu zatraženo službeno objašnjenje srbijanske strane.
'Ako bi se pokazalo da bi se te medalje dodjeljivale osobama koje traži hrvatsko pravosuđe ili su sudjelovale u agresiji na Republiku Hrvatsku, mi smatramo da to ne pridonosi daljnjem razvoju, štoviše, šteti odnosima između dvije zemlje', kazao nam je glasnogovornik MVPEI-ja Mario Dragun.