Suradnja Srbije i Haaškog suda (ICTY) 'na veoma je visokoj razini i nema otvorenih pitanja', zaključili su u utorak u Beogradu glavni tužitelj ICTY-a Serge Brammertz i srbijanski premijer Aleksandar Vučić, priopćila je vlada Srbije.
Brammertz se tijekom posjeta Beogradu, u povodu šestomjesečnog izvješća koje priprema za Vijeće sigurnosti UN, sastao i sa srbijanskim tužiteljem za ratne zločine Vladimirom Vukčevićem, a dan ranije i s ministrom unutarnjih poslova Nebojšom Stefanovićem, pohvalivši napore srbijanskog MUP-a u borbi protiv organiziranog kriminala i terorizma.
U službenim priopćenjima o Brammertzovu posjetu Srbiji ne navodi se da li je jedna od tema razgovora bila i privremeno puštanje na slobodu haaškog optuženika i vođe radikala (SRS) Vojislava Šešelja, koji se odmah po dolasku iz Den Haaga aktivno uključio u politički život, održao tiskovnu konferenciju, te govor na skupu radikala u središtu Beograda.
Šešelj je danas, kako je objavljeno na web stranici SRS, 'čestitao srpskim četnicima dan oslobođanja srpskog Vukovara', a tu su 'čestitku' ignorirale sve agencije i svi vodeći mediji u Srbiji, izuzev nekoliko desničarskih portala.
Brammertz je, uoči dolaska u Srbiju, u ponedjeljak beogradskom tisku izjavio da se tužiteljstvo ICTY-a neće žaliti na odluku raspravnog vijeća zbog privremenog puštanja na slobodu Vojislava Šešelja, premda za to postoje razlozi.
'Tužiteljstvo se neće žaliti na odluku o privremenom puštanju Vojislava Šešelja na slobodu, iako bi to moglo. Jedan od razloga je što nemamo pristup medicinskoj dokumentaciji', rekao je Brammertz za beogradske Večernje novosti.
Glavni haaški tužitelj je Šešeljevo oslobađanje iz ICTY-a ocijenio kao 'nesretnu posljedicu' sudskog procesa koji još nije okončan presudom po optužnici koja ga tereti za ratne zločine u BiH i Hrvatskoj, te protjerivanje nesrpskog stanovništva iz Vojvodine i s teritorija BiH.
Glavni haaški tužitelj redovno šestomjesečno izvješće Vijeću sigurnosti UN-a podnijet će u drugom tjednu prosinca.