Čelnici srbijanskih oporbenih stranaka ocijenili su u srijedu na društvenim mrežama da je vlast na prosvjede poslala huligane čiji je zadatak da napadnu vođe oporbe, naprave kaos i izazovu sukobe među građanima.
"Imamo i svjedoke koji su ih čuli. Sve to očekujemo i spremni smo i na gore stvari u borbi od koje nećemo odustati", poručio je na Twitteru vođa Stranke slobode i pravde (SSP) i bivši gradonačelnik Beograd Milovan Đilas.
On je na toj društvenoj mreži negirao navode da je napadnut na prosvjedu.
Predsjednik Narodne stranke Vuk Jeremić također je optužio vlast da je poslala huligane da izazovu sukobe.
"Poslali su huligane da naprave kaos i izazovu sukobe među ljudima. Hoće nas natjerati da jedni druge zamrzimo", napisao je Jeremić na Twitteru.
On je poručio i da će ljudi sačuvati mir i dostojanstvo, jer vlast za to nema rješenje.
U Beogradu su, drugu večer zaredom, u tijeku prosvjedi u kojima se građani sukobljavaju s jakim snagama policije i žandarmerije.
Reporteri beogradskih medija javili su ranije da su ozlijeđeni glumac i vođa Pokreta slobodnih građana Sergej Trifunović, te šef konzervativnog pokreta Dveri i jedan o vođa oporbenog pokreta Boško Obradović.
Neredi su i na prosvjedima u Novom Sadu gdje je došlo do napada na Gradsku kuću koja je navodno demolirana, a mediji javljaju i o prosvjedima i napetostima u Nišu.
Do kaotičnih scena došlo je ispred parlamenta Srbije, na Trgu Nikole Pašića, ispred Doma omladine, a mediji navode da je "atmosfera dovedena do usijanja".
Demonstranti su upalili baklje, bacajući na policiju i žandarmeriju boce i kamenje, pozivajući ih da ne reagiraju i "pridruže se narodu".
Središnjim ulicama srbijanske prijestolnice šire se oblaci suzavca, dima od navijačkih baklji, petardi i drugih pirotehničkih sredstava.
Sukobi policije i prosvjednika sporadično se smjenjuju na nekoliko lokacija u središtu Beograda, a reporteri javljaju i o primjerima da pripadnici policije i žandarmerije na molbu građana nisu reagirali te da su sukobi izbjegnuti.
S druge strane, skupine za koje se pretpostavlja da su navijači, ekstremisti i pristaše desničarskih organizacija napadaju snage policije kamenjem, bakljama i bocama.
Situacija na trenutke djeluje vrlo kaotično, a iz mnoštva se povremeno čuju i nacionalistički povici i pjesme.
"Ovoliko policije i žandarmerije odavno nije viđeno na ulicama Beograda, od vremena Slobodana Miloševića. Danas su u glavni grad upućene i dodatne snage policije iz unutrašnjosti i očito je da vlastima odgovaraju tenzije", ocijenio je u izjavi za N1 glavni urednik tjednika NIN Milan Ćulibrk.
On je uvjeren da bi odluka o uvođenju policijskog sata ostala na snazi da nije bilo prosvjeda što, po njegovom mišljenju, svjedoči o tome da predsjednik Aleksandar Vučić sam donosi odluke.
Prosvjedi su počeli u utorak navečer nakon što je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio pooštravanje epidemioloških mjera i ponovno uvođenje policijskog sata.
Vučić je na današnjoj konferenciji, braneći policiju, ocijenio da su su jučerašnji prosvjedi bili "najbrutalnije političko nasilje", te da je cilj bio oslabiti Srbiju, u šta su, kako je ustvrdio, umiješani regionalni i vanjski faktori.