Osječkom Filozofskom fakultetu stigle su potvrdnice. Na njemu će se od akademske godine 2020/2012. moći studirati Povijest umjetnosti i Sociologija
Prve studente osječki Filozofski fakultet u preddiplomski sveučilišni dvopredmetni studij Povijest umjetnosti te diplomski sveučilišni dvopredmetni studij Sociologije upisat će 2020/2021.
Potvrdnice za programe Osječanima su stigle iz Ministarstva znanosti i obrazovanja.
S Filozofskog fakulteta u priopćenju objašnjavaju kako za pokretanje studija povijesti umjetnosti opravdanje nalaze u sve bogatijoj suvremenoj umjetničkoj sceni koju je potrebno kritički vrednovati i stručno predstaviti javnosti.
'Osnovni je cilj preddiplomskoga sveučilišnog dvopredmetnog studija Povijest umjetnosti osposobiti studente za uspješnu primjenu stečenih kvalifikacija u različitim zanimanjima u područjima djelatnosti iz povijesti umjetnosti', navodi se, između ostaloga u priopćenju te nastavlja kako je program usklađen s relevantnim strateškim dokumentima i preporukama, a temelji se na suvremenim trendovima u polju povijesti umjetnosti.
U nastavku ističu kako diplomski sveučilišni dvopredmetni studij Sociologije 'predstavlja logičan korak u vertikalnom ustroju studija sociologije koji se na Filozofskom fakultetu Osijek počeo izvoditi 2017. godine pokretanjem preddiplomskoga sveučilišnog dvopredmetnog studija'. Bit će nastavničkog tipa te pružati potrebe pedagoško-psihološko-didaktičko-metodičke kompetencije koje studente kvalificiraju za rad u srednjoškolskom obrazovanju, ali i za odgojno-obrazovni rad općenito, bez potrebe za naknadnim stjecanjem tih kvalifikacija nakon završetka studija.
'Unatoč dvopredmetnosti i nastavničkom usmjerenju, studij je strukturiran tako da u okviru obveznih i izbornih kolegija njeguje istraživačko usmjerenje, čime se osigurava stjecanje temeljnih metodološko-istraživačkih kompetencija. Diplomski se studij odlikuje i interdisciplinarnošću jer studenti mogu birati i nekoliko izbornih kolegija koji povezuju postojeća sociološka znanja sa znanjima iz ostalih društvenih i humanističkih znanosti. Takav pristup osigurava zapošljivost studenata odmah nakon studija i to u sektorima kao što su odgojno-obrazovni sustav (srednjoškolsko obrazovanje), javna uprava, ispitivanje javnog mnijenja, istraživanja u odnosima s javnošću, mediji i medijska istraživanja, istraživanja tržišta, nevladine organizacije, političke stranke i drugo', navodi se u priopćenju osječkog Filozofskog fakulteta.