lakši dio

Što kad dođu tenkovi: Ovako bi trebao izgledati rat nakon značajnog pojačanja za Ukrajinu

27.01.2023 u 19:17

Bionic
Reading

Višemjesečna kampanja Ukrajinaca da dobiju tenkove Leopard 2 i M1 Abrams njemačke i američke proizvodnje potvrdila je da se borbeni tenkovi ponovno prepoznaju kao ključne kopnene komponente u kombiniranom ratovanju. Prije samo dvije godine zemlje poput Ujedinjenog Kraljevstva raspravljale su o tome trebaju li ih uopće s obzirom na napredak dronova i kibernetičkih oblika ratovanja

Ukrajinci smatraju da će im oko 300 najsuvremenijih zapadnih tenkova — posebno onih s brzinom, agilnošću, zaštitnim oklopom i vatrenom moći poput Leoparda i Abramsa — omogućiti da promijene tijek rata, piše Politico.eu. Vjeruju da bi spomenuta pošiljka tenkova bila ključ potreban za probijanje ruskih linija u Donecku, Luhansku i Zaporižji te prelazak na Krim, koji je Rusija anektirala 2014.

Zapadni tenkovi 'promijenit će tijek rata i započeti njegov kraj', rekao je u utorak Mihailo Podoljak, savjetnik ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, nakon što je postalo izvjesno da će Njemačka popustiti pod pritiskom SAD-a, Britanije i Poljske i pristati isporučiti neke od svojih Leoparda te ukinuti ograničenja partnerima u NATO-u za njihovo slanje u Ukrajinu.

Iako je dobrodošao, njemački preokret je došao kasnije nego što su se Ukrajinci nadali, dovodeći u pitanje njihove planove za ofenzivu u rano proljeće, prije nego što Rusi pokrenu veliki napad na njih. Strahujući od rasplamsavanja šireg sukoba ili pretvaranja NATO-a u izravnu stranu u ratu, Berlin im je izgubio dragocjeno vrijeme. To znači da će se Leopardi u početku morati koristiti za odbijanje ruskog pritiska prije nego što će se moći usredotočiti na napad, zabrinuti su neki vojni analitičari, piše Politico.eu.

Ukrajincima će biti potrebni mjeseci obuke da postanu stručnjaci za upravljanje Leopardima, a 31 obećani Abrams neće još dugo stići na bojište. Ukrajincima će biti potrebno vrijeme i da uspostave podršku za održavanje i logističke linije potrebne za rezervne dijelove, popravke i gorivo. Bivši zapadni tenkovski zapovjednici i analitičari kopnenog ratovanja upozoravaju da će također trebati vremena da Ukrajinci nauče integrirati tenkove s drugim snagama i upravljati njima uz stotine drugih oklopnih vozila za podršku, koja su također obećana i polako se isporučuju, kao što su borbena vozila pješaštva Stryker i Bradley.

A ukrajinska vojska će morati naučiti kako raditi s tenkovima u tandemu s novim topničkim sustavima — uključujući napredni topnički sustav ARCHER koji isporučuje Švedska — kao i bespilotnim letjelicama, helikopterima i bilo kojim ratnim zrakoplovima koje može prikupiti ili dobiti.

Kijev je želio Leoparde zato što ih je lakše održavati i upravljati njima od Abramsa - a ukrajinski vojni dužnosnici tvrdili su da će biti potrebno samo mjesec dana za obuku njihovih tenkovskih posada. Drugi očekuju da će im za izobrazbu trebati više vremena. Umirovljeni general pukovnik Ben Hodges, bivši zapovjednik američke vojske u Europi, kaže da su ukrajinski vojnici visokomotivirani i da su se pokazali vrlo prilagodljivima u učenju korištenja nove opreme te računa da će za razdoblje obuke biti potrebno od sedam do 11 tjedana. Drugi kažu da je taj vremenski okvir previše optimističan.

Tenkovi Leopard 2
  • Tenkovi Leopard 2
  • Tenkovi Leopard 2
  • Tenkovi Leopard 2
  • Tenkovi Leopard 2
  • Tenkovi Leopard 2
    +5
Tenkovi Leopard 2 Izvor: EPA / Autor: DAVID HECKER

'Morate obučiti ljude ne samo da se bore uz tenk i djeluju na terenu, već ih morate obučiti da ih održavaju', rekao je Nicholas Drummond, bivši časnik britanske vojske, a sada savjetnik za obranu i stručnjak za kopneno ratovanje.

'Drugi zadatak puno je teži od prvog jer ako se ne održavaju kako treba, možete ih koristiti tri ili četiri dana, ali ako nešto pođe po zlu i stane, beskorisni su. Morate imati svu logistiku i podršku za popravak. Rekao bih da vam treba najmanje tri mjeseca da obučite ljude. Ukrajinci možda nemaju luksuz vremena, ali to je ono što je potrebno, a u idealnom slučaju vjerojatno im treba pet mjeseci', rekao je.

Vrijeme isporuke tenkova i pratećih oklopnih vozila također nije jasno definirano. Berlin je u srijedu priopćio da bi prvi Leopardi iz Njemačke mogli biti raspoređeni u Ukrajini za dva mjeseca, ali se također govorilo da će vrijeme isporuke skliznuti u travanj. Ukrajinci bi ih više voljeli ranije za ofenzivu prije sezonskih kiša i proljetnog otapanja, kada blatnjavi uvjeti — poznati kao 'rasputica' — otežavaju kretanje trupa i teškog oklopa.

S pozitivne strane, obuka će već tjednima biti u tijeku. Ranije ovog mjeseca američka vojska objavila je da proširuje obuku kombiniranog ratovanja za ukrajinske snage u Njemačkoj s ciljem usavršavanja borbenih vještina Ukrajinaca kako bi se bolje kretali i koordinirali postrojbe veličine satnije i bataljuna te osigurali da sva borbena oružja djeluju sinkronizirano kako bi ostvarili svoj potencijal. Ali budući da tenkovi fizički neće biti u Ukrajini prije travnja, Ukrajinci možda neće moći spriječiti rusku ofenzivu.

Jurij Sak, savjetnik ukrajinskog ministarstva obrane, požalio se u četvrtak da zapadne zemlje Kijevu još uvijek nisu dale 'jasne naznake' o tome koliko će im tenkova biti dano. Rekao je za BBC da im treba 300 do 400 tenkova da bi to promijenilo igru. Za sada nema jasnih naznaka koliko će ih dati svaka zemlja.

To dodatno otežava planiranje bitke Kijevu jer ostaje nejasno koliko će Leoparda na kraju dobiti. Sudeći prema dosadašnjim obećanjima i savjetima, mogli bi dobiti samo dio traženog, između 100 i 200 tenkova. Bi li to značilo promjenu igre? Što možete učiniti s 200-tinjak Leoparda u obrani ili napadu?

'Tenkovi će pomoći Ukrajini da obrani svoje položaje s manje žrtava', rekao je John Herbst, bivši američki veleposlanik u Ukrajini, a sada u think tanku Atlantic Council. Također će se pokazati neprocjenjivima ako Moskva pokrene veliku ofenzivu iz Bjelorusije ili drugdje - nešto što očekuju ukrajinske obavještajne službe. Ukrajinci će morati odlučiti kamo usmjeriti Leoparde na vijugavoj bojišnici dugoj 600 kilometara u ukrajinskoj regiji Donbas. Hodges, bivši zapovjednik američke vojske u Europi, sumnja da će Kijev udariti na jugoistočnu Ukrajinu, ciljajući na Mariupolj i Melitopolj, u pokušaju da prekine ruski kopneni most s Krimom.

Ali vrijeme je sve više od ključne važnosti. Ukrajinci sumnjaju da bi ruska ofenziva mogla potrajati dva mjeseca, prije rasputice, kada će 150.000 Rusa unovačenih prošlog rujna završiti obuku. Oni će biti pod zapovjedništvom generala Valerija Gerasimova, bivšeg načelnika ruskog obrambenog stožera i novog glavnog zapovjednika ruskih snaga u Ukrajini te - stručnjaka za tenkove.

Gerasimov je prošao obuku u Kazanjskoj višoj tenkovskoj zapovjednoj školi i prvo zapovjedništvo su mu bile oklopne divizije. Očekuje se da će se uvelike oslanjati na oko 360 tenkova T90, dostupnih za predvođenje ofenziva u Donecku i Luhansku ili sa sjevera preko Bjelorusije. Nitko ne očekuje sučeljavanje Leoparda i T90 u nekom velikom finalu — iako ih se smatra izjednačenim u smislu mogućnosti.