Davor Boban, profesor s Fakulteta političkih znanosti, stručnjak za Rusiju i postsovjetski prostor, komentirao je za N1 Newsroom dosadašnje postupanje ruskog čelnika Vladimira Putina od početka invazije na Ukrajinu
Pojasnio je da su se Putinovi planovi za invaziju na Ukrajinu bazirali na činjenici da je ta država od raspada Sovjetskog razvoja bila slaba država.
'Ali od 2014. godine do danas su se neke stvari ipak promijenile. Ojačale su neke istitucije i pojavili su se ljudi poput Zelenskog koji nisu spremni na kapitulaciju', dodao je Boban za N1.
Smatra da je iluzorno očekivati izravne pregovore između Volodimira Zelenskog i Vladimira Putina, na kojima inzistira ukrajinski predsjednik.
'Ako bit to Putin prihvatio, a govori o denacifikaciji Ukrajine i potrebi da vlast ode, to bi potvrdilo legitimnost vlasti protiv koje se bori i za koju smatra da treba otići', pojasnio je Boban.
Na pitanje koliko je daleko Putin spreman ići, profesor Boban kaže da se boji da je spreman ići jako daleko.
'Važna je ta njegova psihološka razina. Mi kada analiziramo političke aktere, polazimo od toga da su racionalni. Time što ih uzimamo kao racionalne, ne znači da su oni doista takvi. Dan prije napada ja nisam mislio da bi moglo doći do ovako otvorenog napada. Tjednima prije sam mislio da bi Putin mogao angažirati pobunjeničke vlasti u Donbasu i njih koristiti. S vojnog, ekonomskog i političkog stajališta to je posve i logično jer vidimo kolike štete Rusija već sada ima. Vrlo je teško procjenjivati koliko bi daleko mogao ići jer su njegovi potezi sve manje racionalni i logični', kazao je Boban
Govoreći o Putinovim bliskim ljudima, Boban je ukazao da su se oni tijekom 22 godine Putinove vlasti mijenjali.
'Od samog početka su se iskristalizirale tri skupine, piterovci, oligarsi i silovici. Silovici su pripadnici sigurnosnih službi, a piterovci su njegovi kolege i poznanici iz Sankt Petersburga', kaže Boban.
O poziciji Kine u ovoj krizi koja ostavlja globalne posljedice, kazao je da je Kina interesno povezana sa Zapadom. 'Često se govori o približavanju Rusije i Kine. Da, do toga dolazi zbog određene ekonomske koristi. No to nije nikakvo strateško partnerstvo, nego se temelji na trenutnim interesima', poručio je Boban
Ne vjeruje da će Rusija odgovarati za strahote u Ukrajini.
'To je jako teško reći, jer ako će sve strane pristati na neki kompromis na kraju, onda ne možete uhititi i izvoditi pred sud onoga tko je pristao na taj kompromis. Osim toga, koji veliki državnik je izašao pred sud? Eventualno, Milošević, Ortega i tako neki mali slučajevi. Ali da će se suditi velikim državnicima, malo je vjerojatno. Nije isključeno da će doći do smjene vlasti u samoj Rusiji', rekao je.