Rezultate dvije nezavisne studije, jedne na bolesnicima u Kini i druge na putnicima kruzera Diamond Princess, komentiraju ugledni epidemiolozi, virolozi, stručnjaci za javno zdravstvo, respiratornu molekularnu patogenezu i biosigurnost. Zaključak je uvijek isti: perite ruke, pazite na razmak i nemojte misliti da ste imuni na zarazu
Istoga dana u svijetu su objavljena dva znanstvena rada koji ističu asimptomatsku prirodu Covida-19. U rodu objavljenom na JAMA Network Open znanstvenici su u istraživanju, provedenom na 78 pacijenata, otkrili kako njih 42,3 posto ne pokazuje nikakve simptome. U nepovezanoj studiji australskih autora, objavljenoj na Thoraxu (), istraživači su pak otkrili da je bez simptoma bilo 80 posto pozitivno testiranim putnika kruzera Diamond Princess.
'Dva su ključna pitanja na koja još uvijek nemamo prave odgovore: kolika je učestalost asimptomatskih infekcija i koliko one pridonose prenošenju', kaže Ivo Mueller, epidemiolog s Instituta za medicinska istraživanja Waltera i Elize Hol u Melbourneu.
Odgovori na ta pitanja važni su kako bismo stekli bolji uvid u to koliko je ljudi bilo izloženo koronavirusu SARS-CoV-2, ali bi nam moglo pomoći i da bolje predvidimo kako će se pandemija razvijati tijekom sljedećih mjeseci te što trebamo napraviti kako bismo priječili širenje drugog vala i nove smrti.
Studija o putnicima koji su se razboljeli krstareći oko Antarktika djelomično nudi odgovor na prvo pitanje. Od 128 zaraženih putnika, njih 81 posto bilo je bez simptoma. Kad bi se isti obrazac ponovio na drugim mjestima, to bi značilo da je prokuženost možda i pet puta veća od deklarirane, objašnjava Mueller.
Svaka studija pokazuje različite brojke
Visoka stopa zaraženosti među putnicima kruzera (pozitivno je bilo njih 59 posto) ukazuje na to koliko SARS-CoV-2 može biti zarazan u skučenom okruženju poput broda. S druge strane, bilo je slučajeva da se zarazio samo jedan putnik u kabini. To možemo pripisati lažno negativnim rezultatima testiranja, kaže Mueller, ali moguće da su neki oboljeli s vrlo niskom, asimptomatskom infekcijom bili i manje zarazni.
'Utvrđivanje stvarne zaraznosti asimptomatskih nositelja virusa mora biti prioritet', inzistira Mueller. 'To zahtijeva detaljne studije koje će koristiti molekularnu i serološku dijagnostiku, uključujući kliničke slučajeve i asimptomatske nositelje virusa.'
'Različite studije pokazale su različite udjele asimptomatskih slučajeva', kaže Sanjaya Senanayake, specijalist za zarazne bolesti i izvanredni profesor medicine na Australskom nacionalnom sveučilištu i podsjeća da je u istraživanju na Islandu bilo 40 posto, na krstarenju 18 posto, a među Japancima evakuiranima iz Wuhana 30,8 posto. Teško se snaći među tim brojkama i odlučiti koje su od njih prave.
'Sve smo bliže razumijevanju udjela asimptomatskih slučajeva Covida-19, ali još uvijek ne možemo sa sigurnošću znati koliki je njihov utjecaj na daljnji prijenos slučajeva', kaže Senanayake. 'Generiraju li oni puno sekundarnih slučajeva ili tek manji dio?'
Asimptomatski bolesnici su manje zarazni
Bruce Thompson, dekan Škole zdravstvenih znanosti na Sveučilištu Swinburne podsjeća da se dosad i nismo baš susretali sa slučajevima da bi asimptomatični bolesnici umirali od posljedica bolesti. Primijećeno je pak da su bili manje zarazni i da su se brže oporavljali.
'Studije o širenju zaraze staračkim domovima i drugim mjestima na kojima bi se pojavljivao koronavirus, otkrivaju da je 50 posto ili više svih pozitivnih nije pokazivalo simptome', podsjeća Raina MacIntyre, voditeljica programa biosigurnosti na Institutu Kirby.
'Ne bismo više trebali raspravljati o tome. Kontakti visokog rizika trebaju se testirati bez obzira na simptome', kaže MacIntyre. 'Ljudima treba 10-14 dana da razviju antitijela pa ne čudi što su rezultati brzih testova često nepouzdani.'
'Kod svih respiratornih virusnih infekcija postoji niz simptoma, od blagih do teških, a u slučaju Covida-19 i vrlo teških. Asimptomatska infekcija plaši službenike javnog zdravlja, liječnike i istraživače jer ne znamo što to znači za prijenos bolesti', objašnjava Brian Oliver, stručnjak za respiratorne molekularnu patogenezu na Sveučilištu u Sydneyju.
'Dobro je što asimptomatskim bolesnicima ne curi nos i ne kašlju pa su već stoga manja opasnost za okolinu', kaže Oliver. 'S druge strane, oni ne znaju da su bolesni pa se često nepridržavanju očekivanih higijenskih mjera.'
Zaključak je, dakle, uvijek isti: perite ruke, pazite na razmak i nemojte misliti da ste imuni na zarazu.