Sudanska vojska suspendirala je u srijedu pregovore o prekidu vatre i omogućavanju pristupa humanitarnoj pomoći, rekao je sudanski diplomatski izvor, a zbog toga postoji strah od novog krvoprolića i kaosa
Pregovori sa suparničkim paravojnim Snagama za brzu potporu započeli su početkom svibnja, a njihov su rezultat deklaracija o predanosti zaštiti civila i dva kratkoročna sporazuma o prekidu vatre koji su više puta prekršeni. Vojska i Snage za brzu potporu složili su se produžiti jednotjedni sporazum o prekidu vatre za pet dana neposredno prije nego što je trebao isteći kasno u ponedjeljak.
Obje su strane kršile jedan prekid vatre za drugim, izazivajući zabrinutost zbog dugotrajnog nasilja koje bi moglo destabilizirati druge zemlje u regiji. Prema lokalnim stanovnicima borbe su se vodile u južnom Kartumu i Omdurmanu do kasno u utorak.
Prekid vatre je bio dogovoren uz posredovanje Saudijske Arabije i SAD-a. Obje su strane prekršile prekid vatre, ali je on omogućio isporuku pomoći za oko 2 milijuna ljudi. Zbog rata je gotovo 1,4 milijuna ljudi napustilo svoje domove, a 350 tisuća je izbjeglo u susjedne zemlje.
U dijelovima glavnog grada rašireno je pljačkanje, a učestali su prekidi opskrbe strujom i vodom. Većina bolnica ne može raditi. Ujedinjeni narodi, neke humanitarne agencije, veleposlanstva i dijelovi sudanske središnje vlade preselili su privremeno svoje urede u Port Sudan u sudanskoj državi Crveno more.
U toj za Sudan važnoj luci uglavnom nije bilo nemira. Čelnici vojske i Snaga za brzu potporu držali su čelne položaje u Sudanskom vladajućem vijeću otkako je bivši vođa Omar Al Bašir svrgnut u narodnoj pobuni 2019. Vojska i Snage za brzu potporu zajedno su organizirali državni udar 2021. kada su trebali prepustiti vodstvo vijeća civilima, da bi naposljetku između njih izbio sukob oko lanca zapovijedanja i puta prema tranziciji.