EU ŽALJENJE ZBOG REFERENDUMA

Šuica o BiH: Sankcije Dodiku i pregovori o promjeni Daytona

17.10.2016 u 14:50

Bionic
Reading

Posljednja zbivanja u Bosni i Hercegovine i posebice nelegalni referendum kojega su provele vlasti Republike Srpske upozoranje su kako je krajnje vrijeme za pokretanje procesa promjene Daytonskog sporazuma i to bez odgode, ocijenila je hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Dubravka Šuica u izjavi koju je u ponedjeljak prenio sarajevski 'Dnevni avaz'. Ministri vanjskih poslova zemalja članica EU-a izrazili su u ponedjeljak u Luxembourgu žaljenje zbog održavanja nelegalnog referenduma u Republici Srpskoj te pozvali vlasti BiH da provedu istragu u vezi s nepravilnostima i nasilnim incidentima na nedavno održanim lokalnim izborima

'Po mom mišljenju međunarodna zajednica sada mora pokrenuti razgovore o postdejtonskom uređenju BiH kako bi spriječila daljnju eskalaciju političke situacije u zemlji', izjavila je Šuica ističući kako posebice zabrinjava činjenica da su se u RS-u odlučili organizirati referendum koji izravno osporava autoritet Ustavnog suda BiH.

Kazala je kako nema nikakve dvojbe da će međunarodna zajednica poduprijeti Ustavni sud BiH, ali je činjenica da referendum pokazuje kako je u BiH upravo zbog takvih političkih zloporaba došao trenutak za pokretanje procesa promjene Daytonskog sporazuma.

'Referendum je bio nelegalan, pravno suvišan, ali politički zapaljiv. Međunarodna zajednica je definitivno sada na potezu', kazala je hrvatska europarlamentarka.

Potvrdila je kako skupina zastupnika u Europskom parlamentu priprema rezoluciju kojom bi se osudila politika Milorada Dodika u BiH.

Ta bi rezolucija trebala biti predstavljena potkraj listopada, a Šuica je izrazila očekivanje kako će nakon toga slijediti sankcije kojima bi se sankcioniralo Dodikovo ponašanje, odnosno kako će one biti koodinirane između Washingtona i Bruxellesa.

Cilj svih tih poteza, po njenim riječima, bio bi doprinijeti stabilnosti BiH

'Smatram da će se u postojećem ustavnom uređenju kriza produbljivati. Hrvatska je spremna biti aktivan dio koodiniranih nastojanja međunarodne zajednice da se pokrene razgovor o reformi Daytona', poručila je Šuica.

Vijeće EU-a ponavlja nedvosmislenu potporu europskoj perspektivi Bosne i Hercegovine, kao jedinstvene, ujedinjene i suverene zemlje te izražava žaljenje zbog održavanja 'nelegalnog referendum na entitetskoj razini u Republici Srpskoj suprotno odluci Ustavnog suda'.

'Taj referendum je izazvao nepotrebne napetosti i doveo u pitanje vladavinu prava. Vijeće potiče institucije BiH da riješe to pitanje kroz uspostavljeni legalni proces, konstruktivni dijalog i postojeći ustavni okvir', kaže se u zaključcima.

U zaključcima Vijeća EU-a za vanjske poslove, koje ističe da su lokalni izbori održani 2. listopada općenito 'uredno', provedeni kaže se i da 'vlasti Bosne i Hercegovine trebaju istražiti nekoliko nepravilnosti i izolirane nasilne incidente', a ne spominje se nijedan incident pojedinačno.

Najviše odjeka imao je incident u Stocu nakon kojeg je policija u Hercegovačko-neretvanskoj županiji (HNŽ) prijavila 27 osoba za izgrede, pošto je kandidat SDA Salmir Kaplan fizički napao predsjednika Općinskog izbornog povjerenstva Ivana Perića te teže ozlijedio člana biračkog odbora Marija Raguža.

Nakon toga je više aktivista Inicijative za Stolac otuđilo izborni materijal i prekinulo izborni proces.

Ministri također pozivaju vlasti u BiH da nastave s provedbom reformskog programa.

Vijeće je također dalo potporu vojnoj operaciji EU-a Althea u Bosni i Hercegovini.