Stotine prosvjednika koji podržavaju proiransku miliciju prodrla je u kompleks američkog veleposlanstva u glavnom iračkom gradu Bagdadu vičući 'Smrt Americi' u znak prosvjeda zbog američkih zračnih napada u kojima su ubijeni mnogi pripadnici milicije
Američki predsjednik Donald Trump optužio je u utorak Iran za "orkestriranje" napada na američko veleposlanstvo u Bagdadu.
"Iran je ubio američkog poduzetnika i ozlijedio mnoge. Snažno smo uzvratili i uvijek ćemo. Sada Iran orkestrira napad na američko veleposlanstvo u Iraku. Bit će u potpunosti odgovorni za to. Očekujemo da Irak iskoristi svoje snage i zaštiti veleposlanstvo i o tome nas obavijesti", tvitao je Trump.
Deseci prosvjednika i pripadnika iračke šijitske paravojne skupine upali su u utorak u kompleks američkog veleposlanstva u Bagdadu, gnjevni zbog američkih zračnih udara na proiransku miliciju, provalili su kroz glavni ulaz i zapalili prostor za prijem, nakon čega su snage sigurnosti bacile suzavac i i šok granate, a na krovu veleposlanstva, kako donosi Washington Post, moglo se vidjeti američke vojnike s naoružanjem u rukama.
State Department i Bijela kuća nisu odmah odgovorili jesu li američki veleposlanik i osoblje evakuirani iz veleposlanstva u iračkom glavnom gradu.
Irački dužnosnici rekli su da su veleposlanik i osoblje evakuirani u utorak iz sigurnosnih razloga nakon što su se tisuće prosvjednika i militantskih boraca okupili ispred veleposlanstva bijesni zbog američkih zračnih napada na Irak.
U ponedjeljak su dužnosnici State Departmenta rekli da je Washington pokazao suzdržanost i strpljenje unatoč rastućim provokacijama Irana ili skupina koje podupire Iran, ali da je vrijeme da ponovno uzvrati iranskoj agresiji.
"Nadali smo se da se Iran neće zbuniti i krivo procijeniti našu suzdržanost kao slabost. No, nakon toliko napada predsjedniku je bilo važno uputiti naoružane snage da uzvrate na način koji će iranski režim razumjeti", rekao je Brian Hook, američki izaslanik za Iran.
Američka vojska u nedjelju je izvela napade protiv militantne proiranske skupine Kataib Hezbollah kao odgovor na ubojstvo američkog civila u raketnom napadu na iračku vojnu bazu.
Prema izjavama očevidaca policija je koristila malu količinu suzavca te je preko razglasa pozvala prosvjednike da se raziđu.
Sigurnosne snage unutar američke ambasade ispalile su šok granate na prosvjednike kako bi se razišli.
Američki veleposlanik u Iraku i ostalo osoblje ambasade je ranije evakuirano iz sigurnosnih razloga.
Irački premijer na odlasku Adel Abdel Mahdi pozvao je pristaše proiranskih skupina koji su napali ambasadu da se povuku. "Iračke snage strogo će zabraniti svaki napad na neko diplomatsko predstavništvo", rekao je Mahdi.
U američkim zračnim napadima u nedjelju poginulo je 25 boraca oružane iračke šijitske skupine koja je dio paravojne koalicije u kojoj prevlast imaju proiranske frakcije.
Protuamerički osjećaj u Iraku potpiruju pristaše susjednog iranskog režima te je tako barem nakratko u drugi plan gurnuta narodna pobuna protiv vlade u Bagdadu i njezinih iranskih pokrovitelja koja traje već četiri mjeseca.
Oružane i političke proiranske frakcije provode sveobuhvatnu kampanju protiv američko-iračkog sporazuma o suradnji koji, između ostaloga, podrazumijeva nazočnost 5200 američkih vojnika u Iraku.
Američke snage koje su 2003. svrgnule diktatora Sadama Huseina su se povukle 2011., ali se određeni broj vojnika vratio u okviru međunarodne koalicije protiv džihadističke skupine Islamske države (IS).
Irački dužnosnici već dulje vrijeme upozoravaju da Iran i SAD koriste Irak kao bojno polje.