Bjelovarsko-križevačka biskupija izražava duboko suosjećanje sa svim mogućim žrtvama seksualnog zlostavljanja ili bilo kakvog drugog nasilja.
Međimurska policija upala je u utorak u župni dvor u Hrašćini u Krapinsko-zagorskoj županiji zbog sumnje da je tamošnji svećenik spolno zlostavljao maloljetne mladiće iz romskog naselja Kuršanec Lug, a glasnogovornik PU međimurske Radovan Gačal potvrdio je da su izvidi u tijeku.
Kako se neslužbeno doznaje, sve je počelo 16. travnja razbojništvom nad osumnjičenim svećenikom. Trojica Roma iz naselja Kuršanec Lug opljačkala su svećenika i ukrala mu novac i mobitel, što su prilikom ispitivanja priznali, no tom su prilikom ispričali i da ih je svećenik spolno zlostavljao, odnosno da im je plaćao za seksualne usluge.
Oglasili se iz biskupije
Bjelovarsko-križevačka biskupija oglasila se priopćenjem o provođenju kriminalističkog istraživanja vezano za kaznena djela iz domene kaznenopravne zaštite djece, a s kojim se u vezu dovodi jedan biskupijski svećenik. Priopćenje objavljujemo u cijelosti.
Biskupijski ordinarijat Bjelovarsko-križevačke biskupije u utorak, 29. travnja obavješten je od strane Službe kriminalističke policije PU Međimurske kako „provode kriminalističko istraživanje vezano za kaznena djela iz domene kaznenopravne zaštite djece“ s kojima se u vezu dovodi jedan svećenik Bjelovarsko-križevačke biskupije. Budući da Bjelovarsko-križevačka biskupija nije bila upoznata sa spomenutim slučajem, za sada vas možemo obavijestiti kako surađujemo s nadležnim institucijama i pratimo razvoj istrage.
Koristimo ovu okolnost da potaknemo sve osobe koje imaju bilo kakva saznanja o mogućim zlostavljanjima, da se odmah obrate nadležnim institucijama.
Bjelovarsko-križevačka biskupija izražava duboko suosjećanje sa svim mogućim žrtvama seksualnog zlostavljanja ili bilo kakvog drugog nasilja. Naglašavamo našu čvrstu predanost istini, pravdi i zaštiti dostojanstva svake osobe, osobito maloljetnika i drugih ranjivih osoba.
Kako je svećenik vabio mladiće
Kako donosi Jutarnji list Bjelovarsko-križevačka biskupija angažirala je odvjetnika za svog svećenika. Također doznaje da su osumnjičenici tijekom istrage koja sada traje već dva tjedna, istražiteljima ispričali kako je svećenik vabio mladiće, među njima i maloljetne, na seksualne radnje i za to im plaćao. Njihova je priča potkrijepljena porukama u mobitelu, a koje svećenik nije izbrisao iz ukradenog telefona. Moglo bi biti da će se komunikacija porukama pokazati ključnom u optužbama protiv velečasnog.
Prema izvorima Jutarnjeg lista velečasni je bio opljačkan upravo kad se trebao odigrati još jedan seksualni susret s mladićima iz naselja.