Švedska je u srijedu započela s izgradnjom trajnog skladišta za istrošeno nuklearno gorivo, tek drugog takvog mjesta u svijetu, gdje će se visokoradioaktivni otpad skladištiti sto tisuća godina. Kako skladištiti smrtonosni radioaktivni otpad dok ne postane siguran pitanje je koje muči nuklearnu industriju otkako su komercijalni reaktori počeli raditi 1950-ih. Finska je jedina zemlja blizu dovršetka trajnog skladišta
Svjetska nuklearna udruga procjenjuje da oko 300.000 tona istrošenog nuklearnog goriva u svijetu treba zbrinuti. Većina se skladišti u bazenima za hlađenje u blizini reaktora koji su ga proizveli, piše Reuters.
Uz već proizvedeno istrošeno gorivo, brojne zemlje u Europi i svijetu planiraju izgraditi nove reaktore koji će osigurati električnu energiju za prelazak s fosilnih goriva. Odlagalište Forsmark, smješteno oko 150 kilometara sjeverno od Stockholma na istočnoj obali Švedske, sastojat će se od 60 km tunela zakopanih na 500 metara dubine u 1,9 milijardi godina staroj podlozi. To će biti posljednji dom za 12.000 tona istrošenog nuklearnog goriva, uklopljenog u 5 metara duge bakrene kapsule otporne na koroziju koje će biti upakirane u glinu i zakopane.
Postrojenje će primiti svoj prvi otpad kasnih 2030-ih, ali neće biti dovršeno do oko 2080. kada će tuneli biti zatrpani i zatvoreni, priopćila je švedska tvrtka za upravljanje nuklearnim gorivom i otpadom (SKB). Međutim, proces bi još mogao biti odgođen. MKG, švedska nevladina organizacija koja se bavi nuklearnim otpadom, uložila je žalbu švedskom sudu tražeći daljnje sigurnosne provjere.
Rečeno je da istraživanje švedskog Kraljevskog instituta za tehnologiju pokazuje da bi bakrene kapsule mogle korodirati i propuštati radioaktivne elemente u podzemnu vodu. "Imamo prostora čekati deset godina da donesemo odluku, s obzirom da je ovo nešto što mora biti sigurno 100.000 godina", rekla je Linda Birkedal, predsjednica MKG-a.
Repozitorij Forsmark koštat će oko 1,08 milijardi dolara, a platit će ga nuklearna industrija, priopćio je SKB. Imat će mjesta za sav otpad koji proizvedu švedske nuklearne elektrane. Međutim, neće držati gorivo iz budućih reaktora. Švedska planira izgraditi još 10 reaktora do 2045.