Glavni inspektor za prostituciju koji je radio kao makro, glavna inspektorica za gospodarski kriminal koja je o svojim istragama obavještavala kriminalce i političare, agenti koji su umjesto prisluškivanja mafije bili njen aktivni dio i dvije glasnogovornice koje navodno nisu previše marile za zakone - policijska 2012. godina, priznat ćemo, ako i nije bila previše učinkovita, svakako se može nazvati zanimljivom i zabavnom. Moglo bi se i kakvu dobru komediju snimiti
Dodamo li podatak da je bivši ravnatelj policije po svemu sudeći opstruirao istragu protiv svoje ljubavnice i zbog toga prisluškivao novinare, dok je njegovom tadašnjem zamjeniku 'tek' otkriven prepisani diplomski rad na osnovi kojega je uopće zaposlen u MUP-u, teško je onu trećinu građana koja po istraživanjima još uvijek ima povjerenje u rad policije ne proglasiti nepopravljivim optimistima. U pregledu protekle godine svakako treba spomenuti i policajce koji su švercali nesretne Kurde preko granice sa Srbijom i Bosnom, pa njihove kolege koji su za stotinjak eura kamiondžijama dojavljivali položaje prometnih patrola, a ne treba zaboraviti ni jednog visokog inspektora iz policijskog dijela USKOK-a koji je kroz jutro sjedio na kolegijima s Mladenom Bajićem, da bi već isto popodne o tome podnosio izvještaj glavnim sumnjivcima. Uglavnom, kako kaže slogan MUP-a, 'sigurnost i povjerenje'.
Službena statistika govori da se u posljednjih pet godina policija riješila 187 svojih zaposlenih, otprilike 35 godišnje, a ni 2012. godina ne odskače od prosjeka: iako je na internim disciplinskim sudovima u četiri najveća grada pokrenuto oko četiri stotine postupaka, posao je dosad izgubilo tek 29 policajaca - otprilike svaki četrnaesti, većina u Zagrebu.
Tek posljednja tri mjeseca ove godine daju nadu da će se brojke malo popraviti, jer je doslovce svaka tri dana u pritvoru završavao po jedan policajac - a njih tridesetak valjda je s razlogom završilo iza rešetaka i neće tako lako ponovno odjenuti uniformu. S druge strane, čak i ovakvo 'čišćenje' policijskih redova u 2012. godini znatno je masovnije od onoga u drugim državnim službama poput vojske, sudova, Državnog odvjetništva ili Carine.
Novi ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić naslijedio je sustav u koji praktički nije smio dirati: navodno depolitiziranu policiju iz doba Tomislava Karamarka štitio je zakon usvojen u dogovoru s Europskom unijom, a bezbojnim činovnicima iz Bruxellesa nije palo na pamet da će HDZ-ovci iskoristiti rupu i pokušati zacementirati sve svoje kadrove.
U Zakon o policiji nije se smjelo dirati pa je sve smjene u MUP-u Ostojić morao provesti na mala vrata, dobro pazeći da ne povrijedi osjećaje onih 85 Karamarkovih 'policijskih generala' koji su dva tjedna uoči izbora ni krivi ni dužni dobili činove i osigurali dobre pozicije do kraja svoje profesionalne karijere. Uspio je relativno brzo, pa je na ključna mjesta u policiji diljem zemlje postavio nove kadrove - no 'generale' je mahom morao ostaviti na raznim savjetničkim mjestima s njihovim ranijim plaćama. U golemom sustavu s preko 26,5 tisuća zaposlenih to se pokazalo kao dodatan trošak, zbog čega se ministru financija Slavku Liniću diglo i ono malo kose na glavi: pored svih ušteda MUP je ove godine probio svoj planirani proračun za nekoliko stotina milijuna kuna, pa se u 2013. godini može očekivati novi pokušaj štednje. Na čemu, kad je već objavljeno da su sve moguće stavke maksimalno racionalizirane - još uvijek se ne zna.
Samom ministru Ostojiću od listopada ove godine pojačana je sigurnosna zaštita, nakon što je u javnost isplivala 'afera izlisti' i podaci o navodnim tajnim provjerama bivših šefova obavještajnih službi. Dodatno je pojačana u studenome, kada se dogodilo navodno bezrazložno policijsko batinanje Hajdukovih navijača u mjestu Zelina, a Ostojiću nije bilo ugodno ni ovih dana, kada su mediji otkrili navodno uhođenje glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića i još osmero novinara u doba sutona bivše HDZ-ove vlasti.
Obećao je provođenje interne istrage i objavu njenih rezultata, a samo o volji MUP-a ovisi hoće li se i ova afera razriješiti. Hrvatska policija, naime, jedna je od rijetkih u Europi nad kojom ne postoji apsolutno nikakav civilni nadzor, premda je u jesen ove godine u Saboru imenovano povjerenstvo koje bi moralo obavljati taj posao. Do dana današnjeg ministar nije sazvao tih troje ljudi na sastanak, pa će se i u 2013. godini nastaviti praksa da policija istražuje samu sebe.
Sve dok povremeno ne uskoči Mladen Bajić i u pritvor ne pospremi njemu najzanimljivije ribe...