TEŠKI PREGOVORI

Talibani spremni na razgovore s vladom tek nakon povlačenja američkih i drugih stranih vojnika

28.07.2019 u 13:13

Bionic
Reading

Talibani su u nedjelju rekli kako neće održati direktne razgovore s afganistanskom vladom te su negirali izjavu višeg ministra o planovima za održavanje takvog sastanka u iduća dva tjedna, izjavio je viši dužnosnik talibana

Državni ministar za mirovna pitanja Abdul Salam Rahimi rekao je u subotu kako se nada da će direktni razgovori s talibanima biti održani u iduća dva tjedna u neimenovanoj europskoj zemlji. Vladu će predstavljati delegacija od 15 članova, rekao je.

No Suhail Shaheen, glasnogovornik talibanskog političkog ureda u Kataru, negirao je tvrdnje kazavši kako će se razgovori s afganistanskom vladom odviti samo nakon postizanja sporazuma s SAD-om o odlasku njihovih vojnih snaga.

"Unutarafganistanski dijalog započet će nakon najave povlačenja stranih snaga", rekao je Shaheen.

Posebni mirovni izaslanik SAD-a za Afganistan, Zalmay Khalilzad, rekao je nakon Rahimijeve najave da će se razgovori između talibana i Afganistanaca dogoditi nakon što SAD "zaključi svoj dogovor" s talibanima.

Khalilzad je održao nekoliko krugova direktnih razgovora s talibanskim dužnosnicima u Kataru od kraja prošle godine koji su bili fokusirani na njihov zahtjev za povlačenje američkih i drugih stranih snaga, kao i na američki zahtjev da talibani obećaju kako Afganistan neće biti korišten kao baza za terorizam.

Dva glavna problema u mirovnom procesu su prekid vatre te razgovori između protivničkih afganistanskih strana, odnosno unutarafganistanski dijalog.

Damir Krstičević
  • Damir Krstičević, Krešo Tuškan
  • Perica Turalija, Damir Krstičević, Krešo Tuškan, Robert Hranj
  • Mjesto nesreće
  • Mjesto nesreće
  • Robert Hranj
    +6
Izvanredna konferencija za novinare u Ministarstvu obrane povodom pogibije hrvatskog vojnika u Afganistanu Izvor: Cropix / Autor: Zeljko Puhovski / CROPIX

Međutim, talibani su odbili razgovarati s vladom predsjednika Ashrafa Ghanija proglasivši ga marionetom SAD-a, a nisu prestali niti sukobi.

To je izazvalo strahovanja u Afganistanu da bi SAD mogao postići dogovor koji će omogućiti da se povuče iz rata dugog 18 godina, a koji predsjednik Donald Trump nestrpljivo želi okončati, ostavljajući afganistansku vladu da se nastavi sama boriti.

Khalilzad je u posljednjih nekoliko dana u Kabulu održao sastanke s Ghanijem, vođama opozicije, diplomatima i članovima civilnog društva prije odlaska na novi krug razgovora s talibanima u Katar.

Dva izvora upućena u razgovore kažu kako bi SAD i talibani ovog tjedna trebali potpisati memorandum o razumijevanju radi učvršćivanja plana za povlačenje stranih snaga i obećanja talibana o prestanku planiranja vojnog djelovanja s afganistanskog tla.

U Afganistanu je oko 20 tisuća stranih vojnika, uglavnom Amerikanaca, u sklopu misije NATO-a predvođene SAD-om u kojoj obučavaju, savjetuju i pomažu afganistanskim snagama. Pojedine američke postrojbe obavljaju antiterorističke operacije.