jedan po državi

Tko će biti idući povjerenici EU-a? Neki već izašli s imenima, Šuica na čekanju

25.07.2024 u 10:02

Bionic
Reading

Prije nego ode na odmor s obitelji, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen zatražit će od članica EU-a da pošalju imena kandidata za buduće europske povjerenike. Svaka država dobiva jednog povjerenika: Von der Leyen se računa kao izbor Njemačke, a Kaja Kallas, kao sljedeća visoka predstavnica za vanjsku politiku i potpredsjednica Komisije, predstavlja Estoniju

Iako je Von der Leyen zbog rodne uravnoteženosti Komisije zatražila da članice predlože po jednog muškarca i jednu ženu - osim kada sadašnji povjerenik ostaje na dužnosti - do sada nitko nije javno istaknuo dvoje kandidata. A tko ostaje?

Slovak Maroš Šefčovič i Latvijac Valdis Dombrovskis svojim će životopisima dodati još pet godina u Europskoj komisiji, a isto vjerojatno vrijedi za Hrvaticu Dubravku Šuicu, iako je njezina vlada još nije službeno imenovala, piše Politico. Na novi mandat u Komisiju vraća se i Nizozemac Wopke Hoekstra, mada njegova stranka nije u nizozemskoj vladi, a još uvijek nije jasno hoće li francuski i grčki čelnici odlučiti vratiti svoje sadašnje povjerenike Thierryja Bretona i Margaritisa Schinasa.

Svoje kandidate zasad je potvrdilo još šest zemalja. Španjolska se nada da će ministrici za ekološku tranziciju Teresi Riberi priskrbiti velik portfelj za energetiku i klimu, Švedska u Bruxelles šalje svoju ministricu za EU Jessiku Roswall, Finska europarlamentarku Hennu Virkkunen, Slovenija bivšeg predsjednika Revizorskog suda Tomaža Vesela, Irska ministra financija Michaela McGratha, a Češka ministra industrije i trgovine Jozefa Síkelu.

  • +7
Ursula von der Leyen Izvor: EPA / Autor: CHRISTOPHE PETIT TESSON

U nekim slučajevima vode se bitke oko nominacija. U Litvi se premijer i predsjednik otvoreno svađaju oko kandidata dok se u Poljskoj borba odvija iza zatvorenih vrata. U Bugarskoj i Belgiji odluke su otežane zbog formiranja novih vlada.

Nije tajna to da Francuska cilja na gospodarski superportfelj koji će pomoći u usmjeravanju industrijske agende EU-a, potencijalno uz nadzor nad trgovinom i konkurencijom. Isto, međutim, želi i Italija, a tu će se pokazati i odnos Von der Leyen prema talijanskoj premijerki i čelnici krajnje desnice Giorgii Meloni. Predsjednica Komisije tražit će povjerenika za Mediteran, što će vjerojatno biti težak posao s obzirom na imigraciju i lošu sigurnosnu situaciju na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi.

U svakom slučaju, prilikom raspodjele portfelja Von der Leyen morat će uzeti u obzir ravnotežu spolova i političkih stranaka, kao i geografsku ravnotežu. Bit će izazov pronaći dovoljno žena, tako da zemlje koje predlažu kandidatkinju imaju prednost u odnosu na one koje šalju muškarca. Von der Leyen je također vrlo jasno dala do znanja čelnicima da želi iskusne i sposobne ljude s rukovodećim iskustvom u matičnim zemljama.

Europske prijestolnice moraju poslati imena svojih prijedloga do kraja kolovoza, a Von der Leyen već počinje intervjuirati nove kandidate. Nakon što završi s time, predloženi kandidati trebali bi se krajem rujna i u listopadu naći na saslušanju u Europskom parlamentu. U slučaju odbijenice - 2019. to se dogodilo Francuskoj, Rumunjskoj i Mađarskoj - dotična država mora imenovati novog kandidata. Europski dužnosnici nadaju se da će nova Europska komisija zaživjeti do 1. studenog.