Nakon što je ministar branitelj Predrag Matić jučer iznio podatak da bi udovoljavanje zahtjevima branitelja koji su u obliku prijedloga stigli na Saborski odbor za ratne veterane državu koštalo 20 milijardi kuna godišnje, Đuro Glogoški je izjavio kako branitelji okupljeni u šatoru nisu opće poslali svoje prijedloge te kako to što Matić iznosi s njima nema veze. Ipak, iz dokumenta koji smo dobili na uvid, očito je da je Udruga kojoj je Glogoški na čelu ipak već poslala svoje materijale u Sabor. No oni nemaju veze s onim što je Matić iznio
Matić je na izvanrednoj konferenciji za medije bombastično iznio podatak da bi prava hrvatskih branitelja koštala državu 20 milijardi kuna godišnje kada bi se udovoljilo svim prijedlozima koji su stigli na adresu saborskog Odbora za ratne veterane koji od prosinca prikuplja sve prijedloge za izmjenu Nacrta prijedloga zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
Među zahtjevima ima i onih potpuno nerealnih, no bitno je za napomenuti da Matić nije precizirao od kojih su udruga i pojedinaca oni stigli.
Tko je poslao 'bizarne' prijedloge?
Kako je vidljivo iz radnog materijala, za Matića najspornije prijedloge dala je Udruga branitelja i invalida Domovinskog rata HŽ-a. Oni su tako predložili da branitelj, osim svojom krivnjom, ne može dobiti otkaz u tvrtkama u vlasništvu države i lokalne samouprave, da supružnik preminulog branitelja može 'naslijediti' njegovu mirovinu već sa 45 godina, da u slučaju nezaposlenosti branitelj ima pravo na tri tisuće kuna naknade, a da hrvatski branitelj dragovoljac Domovinskog rata koji odlazi u mirovinu sa punima radnim stažem ne može imati mirovinu manju od prosječne plaće u RH.
Matić je stoga izdvojio 'najskuplje' zahtjeve i zbrojio da branitelji traže beneficije koje bi državu godišnje koštale 20 milijardi kuna. Nakon njegovih optužbi, novinarima su se obratili i branitelji iz šatora. 'Ne možemo reći koliko će koštati naš prijedlog kada još radimo na njemu. Već smo odbacili neke nerazumne zahtjeve, a kada ih sve prikupimo, analizirat ćemo ih uz pomoć ekonomskih stručnjaka i tek onda dati prijedlog', rekao je Đuro Glogoški.
Glogoški: Mi nismo ništa poslali
Ipak iz dokumenta koji posjedujemo, vidljivo je da je Udruga 100-postotnih hrvatskih ratnih vojnih invalida prve skupine kojoj je Glogoški na čelu, poslala svoj prijedlog Pododboru za izradu Nacrta prijedloga zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji. No, prijedlog te Udruge nema veze s onim što je Matić iznio. Oni traže tek da ratni put ne smije biti stariji od šest mjeseci.
Glogoški za tportal demantira da je išta poslao u Sabor. 'Mi ništa nismo poslali. To mi je čudno. Mi ništa takvog nemamo u našim dopisima', kaže.
Pitamo ga što misli o pojedinim prijedlozima koji zvuče poprilično nerealno. Glogoški ne želi konkretno odgovoriti već samo naglašava kako je riječ o radnom materijalu koji je došao na Pododbor te da će članovi Pododbora među kojima je on sam, donijeti odluku s pravnim stručnjacima. 'Kada budemo imali dovršen nacrt prijedloga Zakona stavit ćemo to u javnu raspravu. Ovo su radni materijali', istaknuo je.
Poručuje da je nekorektno od ministra da je iznio te podatke u javnost u ovoj fazi. 'On nije član Pododbora, no u njemu su dvojica predstavnika Ministarstva branitelja te oni očito dilaju dokumentima', poručuje Glogoški.
Balog: Matićev potez je ishitren
O prijedlozima, na kojeg se jučer obrušio ministar Matić, razgovarali smo i s Nedjeljkom Balog, predsjednicom Zajednice udruga udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata RH. Kao članica pododbora, koji djeluje u sklopu saborskog Odbora za ratne veterane, a čiji je cilj izraditi nacrt Zakona o pravima hrvatskih branitelja, Balog nam kaže da je ministar Matić izašao u javnost sa sirovim materijalom.
'Ministar Matić je s ovime malo izašao ishitreno i stvorio pomutnju. Taj radni materijal ne sadrži samo prijedloge braniteljskih udruga nego i pojedinaca, i to u omjeru 50:50. Ono što je ministar pokazao su uvezani svi prijedlozi koji su stigli pododboru, ali i koji su stigli na Ministarstvo branitelja, pa je ono proslijedilo odboru. Radi se o sirovom materijalu koji je svim članovima pododbora poslan na očitovanje, no tek trebamo svi zajedno sjesti i reći – ovo treba biti u zakonu, ali ovo ne', kaže Balog za tportal.
Na ove prijedloge, kaže Balog, ne treba gledati s negodovanjem. 'Osnovno je da vidimo što je bit i sadržaj, a onda tek možemo razgovarati i o novcu. Da bi sustav počeo raditi mora se znati koji je problem, ali ako ne komunicirate s terenom, nećete ni znati što je problem', poručuje Balog.