CVITEŠIĆ, DRAKULIĆ, SVILIČIĆ...

Tko su lica kampanje 'Hrvatska u EU, rastemo zajedno'?

Bionic
Reading

Proširenje EU-a ne svodi se samo na pravila i sporazume. Važni su ljudi i njihova osobna iskustva u izgradnji veza, stvaranje poznanstava i prijateljstava te razvijanje razumijevanja. Okosnicu kampanje čine i mladi i stari, osobe koje podržavaju pristupanje Hrvatske EU-u. Oni izražavaju svoje težnje za budućnost Hrvatske i EU-a kroz koncept 'rasti zajedno', objavila je Europska komisija na svojoj internetskoj stranici. Tko su lica kampanje 'Hrvatska u Europskoj uniji, rastemo zajedno'?

Tim iDerma: Ana Burica, Josipa Majić, Petra Milković

Ana, Josipa i Petra su mlade hrvatske poduzetnice. Ove tri studentice poslovne škole Sveučilišta u Zagrebu objavile su vlastiti inovativni softver koji dermatolozima omogućuje prikupljanje podataka o pacijentima i praćenje terapije na jedinstven i vrlo personaliziran način. Svrha je softvera zamjena zdravstvenog programa koji radi na načelu 'univerzalnosti' nuđenjem individualno prilagođenih tretmana. Ovaj se projekt, pod nazivom 'iDerma', našao na naslovnicama nekolicine medija. Osim toga, projekt je u 2012. godini bio naveden kao jedna od uspješnih poslovnih priča, a suosnivačice su pozvane kao izlagateljice tijekom Tjedna konkurentnosti za 2013. godinu koji je održan na zagrebačkom sveučilištu.

Matko Čančer

Matko Čančer mladi je hrvatski znanstvenik, stručnjak u području genske i stanične terapije. Matko trenutno radi na sveučilištu u švedskom gradu Uppsali, na istraživačkom projektu koji se bavi liječenjem neuroblastoma, raka od kojeg najčešće obolijevaju djeca. Premda je navršio tek 24 godine, Matko je već koautor tri ključne referentne publikacije koje su bile predstavljene na međunarodnim konferencijama u SAD-u i Europi. Također, Matko je talentirani znanstvenik na području molekularne biologije i biokemije. Prethodno je radio na otkrivanju genetskih mutacija u bolesnika s leukemijom pri Sveučilišnoj bolnici u Zagrebu.

Zrinka Cvitešić

Zrinka Cvitešić nagrađivana je hrvatska filmska, televizijska i kazališna glumica. Članica je Hrvatskoga narodnog kazališta od 2005. godine, a iako ima tek nešto više od trideset godina, Zrinka je za svoje izvedbe već dobila brojne nagrade. Na Festivalu igranog filma u Puli te na Sarajevo Film Festivalu 2005. godine primila je nagradu za najbolju glumicu za ulogu u hrvatskom filmu 'Što je muškarac bez brkova?'. Također je osvojila Shooting Stars Award za najbolje mlade europske glumce 2010. godine. Za svoju ulogu Lune u filmu 'Na putu' dobila je ukupno devet nagrada za najbolju glumicu na filmskim festivalima diljem svijeta. Zrinka trenutačno igra glavnu ulogu u mjuziklu 'Once' na londonskom West Endu.

Slavenka Drakulić

Slavenka Drakulić je poznata hrvatska književnica i publicistkinja. Slavenka je napisala romane 'Hologrami straha', 'Mramorna koža', 'Božanska glad', 'Kao da me nema' (po kojemu je snimljen i istoimeni film), 'Frida ili o boli' te pet publicističkih knjiga – 'Kako smo preživjeli komunizam i čak se smijali', 'Balkan Express', 'Cafe Europa', 'Oni ne bi ni mrava zgazili: Ratni zločinci na sudu u Haagu' i 'Mali vodič kroz Muzej komunizma'. Stalna je suradnica časopisa The Nation i samostalna autorica čiji su tekstovi objavljeni u časopisima The New Republic, The New York Times i The New York Review of Books. Osim navedenih časopisa, piše članke i za Süddeutsche Zeitung, Internazionale, Dagens Nyheter, The Guardian, www.eurozine.com…. Slavenka je dobitnica Nagrade za europsko razumijevanje koja joj je dodijeljena 2004. godine na sajmu knjiga u Leipzigu.

Marko Pavlović

Marko Pavlović je nagrađivani hrvatski dizajner proizvoda iz Zagreba, koji radi na stvaranju jedinstvenih dizajnerskih rješenja u različitim djelatnostima, s posebnim fokusom na didaktičke igračke. Diplomirao je na Odsjeku za studij dizajna Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i osvojio svjetsko priznanje za svoj revolucionarni dizajn slagalice OBLO™ koju se može opisati kao rođakinju Rubikove kocke za djecu predškolskog uzrasta. Markov je novi izum 3D slagalica pod nazivom Logiq Tower™. S više od 22.000 mogućih rješenja bez dvojbe bi mogla postati najizazovnija mozgalica na tržištu. Svojim dizajnerskim ostvarenjima osvojio je brojne nagrade diljem Europe i SAD-a.

Domagoj Šegregur

Domagoj Šegregur je znanstvenik i ekolog koji istražuje zagađenje voda. Entuzijast na području znanosti i ekologije od malih nogu, prvo svoje djelo nazvao je 'Ribe kao bioindikatori zagađenja vode u rijeci Dravi'. Istraživanje provedeno u suradnji s Institutom Ruđer Bošković iz Zagreba rezultiralo je sudjelovanjem na Milenijskom kampu mladih u Helsinkiju, gdje je istraživao utjecaj zagađenja voda, te osvajanjem zlatne medalje na Međunarodnoj konferenciji mladih znanstvenika 2012. godine u Nizozemskoj. Ta su ga ostvarenja dovela do akademske stipendije za studij farmacije na Sveučilištu Goethe u Frankfurtu na Majni, gdje vrijeme posvećuje svojoj strasti prema znanosti i sviranju glasovira.

Nera Stipičević

Nera Stipičević je poznata hrvatska glumica, pjevačica zabavne glazbe i plesačica. Sudjelovala je u više od 20 profesionalnih predstava koje su odigrane u Hrvatskoj i na međunarodnoj sceni (Rusija, Njemačka i Španjolska), a 2004. godine objavila je svoj debitantski album 'Nera'. Na Američkom međunarodnom filmskom festivalu 2011. godine nagrađena je kao najbolja glumica u debitantskom filmu 'Neke druge priče'. 2010. godine Nera je pobijedila u hrvatskom 'Plesu sa zvijezdama'. Nakon studija ekonomije, Nera je završila i studij na Akademiji dramske umjetnosti na Sveučilištu u Zagrebu. Na sceni se iskazala igrajući glavne uloge u Hrvatskom narodnom kazalištu u predstavama 'Rat i mir' te 'I konje ubijaju, zar ne?'.

Ognjen Sviličić

Ognjen Sviličić, hrvatski scenarist i filmski redatelj, rođen je u Splitu 1971. godine. Započeo je karijeru kao scenarist prije nego što se posvetio režiranju filmova. Danas ga mnogi smatraju jednim od najboljih redatelja na području srednje Europe. Na Berlinskom filmskom festivalu prikazana su njegova dva filma koje su filmski kritičari izuzetno dobro ocijenili. Film 'Oprosti za kung fu' pripovijeda priču o mladoj ženi koja se vraća iz Njemačke u svoje selo u Hrvatskoj. Film 'Armin' emotivna je drama o čovjeku iz Bosne koji putuje u Zagreb sa svojim sinom na audiciju za odabir glumaca koji će igrati u međunarodnom filmu. U višejezičnom filmu 'Dva sunčana dana', za koji je organizirana međunarodna audicija, posljednju ulogu na filmskom platnu odigrala je poznata nizozemska glumica Sylvia Kristel. Njegov film 'Mirni ljudi', u kojem se analizira utjecaj osobne tragedije na obitelj, početi prikazivati 2014. godine.

Zlatan Vehabović

Zlatan Vehabović nagrađivani je hrvatski umjetnik. Trenutačno polazi postdiplomski studij na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, a svoja djela izlagao je diljem svijeta, uključujući Njemačku, Austriju, Sloveniju, Italiju, Švedsku, SAD, kao i rodnu Hrvatsku. Posljednjih nekoliko godina proveo je stvarajući narativne slike koje su koncipirane tako da izazivaju publiku zagonetkama i metaforama. Dobitnik je brojnih nagrada, među kojima su i Nagrada Hrvatske gospodarske komore te Grand Prix Međunarodne udruge likovnih kritičara. Aktivno sudjeluje u projektu 208, kampanji koju zajednički organiziraju Vlada RH i francusko veleposlanstvo u svrhu razminiranja područja njegove domovine. Također, Zlatan pronalazi vremena za organizaciju umjetničkih programa za studente i mlade, te za djecu s cerebralnom paralizom.

Blanka Vlašić

Blanka Vlašić je svjetska prvakinja u skoku u vis i osvajačica olimpijske srebrne medalje. Sa stalnim prebivalištem u Splitu, Blanka je postala jedna od najvećih skakačica u vis svih vremena osvojivši Svjetsko prvenstvo 2007. i 2009. godine, Europsko prvenstvo 2010. godine i Svjetsko dvoransko prvenstvo 2008. i 2010. godine. Po prvi put je sudjelovala na Olimpijskim igrama 2000. godine u Sydneyu sa samo 16 godina, a osam godina kasnije osvojila je srebrnu medalju na Olimpijskim igrama u Pekingu. Među brojnim nagradama koje je osvojila su i Nagrada za sportašicu 2010. godine po izboru IAAF-a i dvije nagrade za europsku sportašicu godine (2007. i 2010.). Trenutno je nositeljica hrvatskog državnog rekorda. Blanka je također članica udruge 'Prvaci za mir' koja je okupila 54 poznata vrhunska sportaša koji se zalažu za širenje mira u svijetu kroz sport s ciljem promicanja socijalne stabilnosti, pomirenja i dijaloga među zajednicama.

Citate gore navedenih možete pročitati ovdje