u planu i hotel

Tomašević otkrio detalje o izgradnji kongresnog centra u Zagrebu, evo gdje će biti

29.04.2025 u 10:57

Bionic
Reading

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević na konferenciji za novinare predstavio je projekt dugo najavljivanog kongresnog centra u glavnom gradu Hrvatske

Tomašević je početkom travnja najavio ulaganja Grada u velike kapitalne projekte, među kojima je istaknuo i dugo najavljivani kongresni centar za poslovna događanja, a koji nedostaje Zagrebu.

'To je ključna investicija za biznis. Hoteli su nam mjesecima i godinama unaprijed bukirani te za to imamo konkretan plan', rekao je zagrebački gradonačelnik početkom travnja, najavivši da će uskoro izaći u javnost s detaljima.

Danas je na konferenciji za medije uvodno kazao da predstavljaju jedan od pet glavnih projekata u Gradu Zagrebu za sljedeći mandat, dodavši da će ta vijest zasigurno razveseliti privatni i turistički sektor.

Na početku se pohvalio time da je zemljište sjeverno od Inine zgrade, veličine 65.000 kvadrata, danas u gradskom vlasništvu i bez ikakvih sporova te da njime Grad Zagreb u širem smislu (odnosno Zagrebački velesajam, koji je 100 posto u vlasništvu Grada) od prošle godine može raspolagati.

'Drago mi je da smo riješili još jedan imovinsko-pravni spor', kazao je Tomašević.

Kongresni centar

'Ovakav kongresni centar ne bi bio samo namijenjen konferencijskim turistima, nego bi bio i dodatno mjesto za sadržaje namijenjene građanima Zagreba, ali i za ukupno poslovanje cijelog privatnog sektora u segmentu B2B', dodao je.

Kazao je da se o izgradnji kongresnog centra govori već tri-četiri desetljeća te da je prema nagrađenom projektnom rješenju na arhitektonskom natječaju iz 2005. trebao biti smješten u centru grada. No Tomašević ističe da je to potpuno neadekvatna lokacija, prije svega zbog gužvi te iz sigurnosnih razloga.

'U tom smislu je Zagrebački velesajam, kao vlasnik zemljišta sjeverno od Inine zgrade, naručio studiju o najboljoj namjeni razvoja, a nju je onda na nabavi dobila konzultantska tvrtka Ernst & Young (EY) u proljeće 2024.', rekao je Tomašević, dodavši da se sve to događalo paralelno s rješavanjem imovinsko-pravnih sporova oko zemljišta te da je studija završena u ljeto prošle godine.

Kazao je i da na zemljištu od 65.000 kvadrata pored kongresnog centra vide prostor za popratne sadržaje, nakon čega se detaljnije osvrnuo na njegove kapacitete.

'Bavili smo se modelima financiranja i upravljanja te radili na programu arhitektonsko-urbanističkog natječaja jer je bitan za prostor. Htjeli smo vidjeti i druge komplementarne sadržaje uz taj kongresni centar. Trebalo je vidjeti i koji bi bili optimalni kapaciteti za veličinu Zagreba i potencijali da bi cijela ova investicija bila održiva', objasnio je.

Kongresni centar zamišljen je kao samostojeći objekt s modernom tehnologijom. Imat će glavnu dvoranu kapaciteta oko 2500 sjedećih mjesta, veću od Vatroslava Lisinskog, uz dodatnu veću dvoranu i šest modularnih, prilagodljivih različitim vrstama događanja, te još 25 soba za sastanke.

'Studija je pokazala da bi za zagrebački kongresni centar bilo optimalno da ima kapacitet od oko 4000 sjedećih mjesta, raspoređenih po različitim dvoranama', kazao je, dodavši da je predviđena i izgradnja podzemne garaže sa 600 parkirnih mjesta, namijenjenih isključivo za potrebe kongresnog centra.

Zašto Novi Zagreb?

Gradonačelnik je kazao da je lokacija sjeverno od Inine zgrade izvrsna za ovu namjenu prije svega zbog odlične prometne povezanosti, blizine zračne luke i ulaza u grad sa zagrebačke obilaznice.

'Tako ne moramo navlačiti strane delegacije u centar grada', ističe.

Dodao je i da je u prostorno-urbanističkom smislu riječ o centralnoj osi, a ona u svojoj ideji treba biti reprezentativna.

'Riječ je o geometrijskom središtu Grada Zagreba. S istočne strane imate Muzej suvremene umjetnosti, a u blizini je i Zagrebački velesajam, što je vrlo bitno zbog sajmišnih aktivnosti jer je samo poslovanje kongresnog centra itekako kompatibilno s time', rekao je Tomašević, dodavši da to ne znači da neće raditi na revitalizaciji cijelog Velesajma za aktivnosti koje nisu samo sajmišne.

'Gledali smo da to bude i novo središte Novog Zagreba te da budu i drugi sadržaji koji bi bili komplementarni kongresnom centru, kao što su hotel, poslovni sadržaji uz njega i još jedna dvorana za kulturne događaje. Fali dvorana za kulturna događanja, to je nešto za što mislimo da ide uz novi javni prostor', rekao je.

Vrijednost projekta i rokovi

Procijenjena vrijednost projekta samo javne investicije kongresnog centra iznosi 51 milijun eura bez PDV-a. Tomašević je kazao da se u prosjeku očekuje organizacija oko 130 događanja godišnje.

'Kongresni centar financirao bi se iz gradskog proračuna, a hotel bi bio privatna investicija. Velesajam bi upravljao centrom, bilo sam, bilo putem specijaliziranih firmi, to još treba procijeniti', rekao je gradonačelnik.

Za nekoliko mjeseci trebao bi biti objavljen program urbanističko-arhitektonskog natječaja, a nakon toga idu projektiranje i javna nabava za izvođača.

'Početak radova očekujemo 2027., a završetak 2029. godine', rekao je Tomašević.