Tretman transfuzijom krvi mladih miševa ima osnažujući učinak na mozak onih starijih, pokazuje studija provedena na sveučilištima Harvard i Stanford o kojoj.
Ekipa znanstvenika usporedila je učinak ponovljenih transfuzija (osam u 24 dana) plazme mladih miševa, starih do tri mjeseca i plazme onih od 18 mjeseci na populaciju miševa starijih od 18 mjeseci. Prosječno trajanje života miševa iznosi dvije godine, piše list Le Monde.
'Ima sigurno nešto posebno u krvi mladih miševa što omogućuje poboljšanje brojnih aspekata kod starenja', komentirao je prvi potpisnik članka Saul Villeda sa Stanforda u časopisu Nature Medicine.
'Mislim da je opravdano da se istraživanje sada proširi i na ljude'.
Po prvim rezultatima, transfuzija krvi mladih miševa poboljšava kognitivne sposobnosti kod starijih, u smislu boljeg pamćenja i učenja, pojašnjava Nature Medicine.
Znanstvenici su također zamijetili da je došlo do promjena u strukturi mozga miševa, s povećanjem broja mjesta na kojima neuroni stvaraju spojeve.
'Naši podaci pokazuju da ubrizgavanje 'mlade krvi' sprečava starenje na molekularnoj, strukturnoj, funkcionalnoj i kognitivnoj razini hipokampusa', navodi se u studiji. Hipokampus je dio mozga posebno osjetljiv na starenje a koji igra središnju ulogu u pamćenju.
Villeda je rekao da prije pokusa na ljudima treba riješiti brojne nepoznanice, primjerice doze koje treba primijeniti odnosno moguće rizike tog tretmana, koji neki već sad nazivaju kurom pomlađivanja.