Trgovina ljudima opasno se širi na jugoistoku Europe. Bilježi se porastom svih oblika iskorištavanja ljudi, napose malodobnika - ocijenili su stručnjaci okupljeni u četvrtak i petak na konferenciji koju su u Bukureštu organizirale Rumunjska i Francuska
'Trgovina ljudima je u porastu, ne samo radi seksualnog iskorištavanja', rekla je posebna predstavnica Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) Maria-Grazia Giammarinaro.
Sve veći broj žena, muškaraca, a osobito djece i mladeži iz zemalja Balkana, Moldavije i Ukrajine žrtve su lanaca koji ih prisiljavaju na prostituciju, prisilni rad, prošnju i počinjenje kaznenih djela.
Njihovo su odredište 'stara Europa', ali i Rusija, Turska, Cipar te turistička područja oko Crnog mora: rumunjska i bugarska obala. Među destinacijama su i jadranske države, a posebno Hrvatska i Crna Gora.
'Godine 2011. glavno odredište za žrtve iz Ukrajine bile su Rusija i Poljska', rekla je Jelisaveta Stepanu iz Međunarodnog središta za prava Ukrajinki.
'Fenomen trgovine ljudima na jugoistoku Europe zabrinjava zbog širenja zlouporabe malodobnika. Na meti krijumčarskih lanaca su najslabiji', rekao je Eric Panloup, područni savjetnik za Francusku u suzbijanju krijumčarenja ljudi u jugoistočnoj Europi koji je obišao 16 zemalja regije.
Službeni podaci kažu da je u Rumunjskoj većina žena koje su lani postale žrtve trgovine ljudima bila u dobi od 16 godina.
Ipak, teško je govoriti o točnom broju žrtava jer mreže djeluju u tajnosti te u Europi postoje različite prakse evidentiranja zlouporaba.
Nevladine organizacije, prisutne na terenu, uspostavljaju prve kontakte povjerenja sa žrtvama, što je prvi korak u suzbijanju zlouporabe. Prevencija je važna, ali je i teško ostvariva u tom dijelu Europe koji trpi zbog siromaštva, nejednakog pristupa školovanju i zapošljavanju, ali isto tako zbog nedostatka demokratske kulture, ističe Marian Titulescu, državni tajnik u rumunjskom MUP-u.
Teško stanje dodatno otežava gospodarska kriza.
'Postavljanje postera s upozorenjem je u redu, ali što činimo u getima kada obitelji zarađuju jedva 50 eura na mjesec, a djevojke prostitucijom zarađuju i 200 eura na dan?', pita se Valeriu Nicolae koja radi u siromašnoj četvrti Bukurešta.
I dodaje: 'Što činimo da bismo spriječili trgovinu ljudima kad ne postoji ništa čime bi se poticalo otvaranje radnih mjesta na tim područjima ili ponudila mogućnost izbora?'