tvrdnja bez dokaza

Trumpov izborni stožer: Iranski hakeri napali su naše komunikacije

11.08.2024 u 09:01

Bionic
Reading

Izborni stožer Donalda Trumpa za američke predsjedničke izbore priopćio je u subotu da su neke od njihovih internih komunikacija hakirane i okrivili su bez davanja izravnih dokaza iransku vladu, navodeći prošla neprijateljstva između Trumpa i Irana.

Republikanska objava uslijedila je nedugo nakon što je novinska web stranica Politico izvijestila da je u srpnju počela primati e-poštu od anonimnog izvora koji nudi autentične dokumente Trumpova stožera, uključujući izvješće o "potencijalnim ranjivostima" potpredsjedničkog kandidata JD Vancea.

"Ti su dokumenti nezakonito dobiveni iz stranih izvora neprijateljski raspoloženih prema Sjedinjenim Državama, s namjerom da ometaju izbore 2024. i posiju kaos u našem demokratskom procesu", rekao je glasnogovornik Trumpove kampanje Steven Cheung u izjavi.

Kasno u subotu, Trump je objavio na svojoj aplikaciji Truth Social da je Microsoft obavijestio kampanju da je Iran hakirao jednu od njegovih web stranica.

Okrivio je Iran, dodajući da su "mogli dobiti samo javno dostupne informacije". Nije dalje elaborirao hakiranje. Reuters nije neovisno potvrdio identitet navodnih hakera niti njihovu motivaciju.

Trumpova kampanja pozvala se na izvješće Microsoftovih istraživača od petka u kojem se kaže da su hakeri povezani s iranskom vladom pokušali provaliti u račun "visokog dužnosnika" tijekom američke predsjedničke kampanje u lipnju.

Hakeri su preuzeli račun koji je pripadao bivšem političkom savjetniku i zatim ga upotrijebili za ciljanje dužnosnika, navodi se u izvješću. To izvješće ne pruža dodatne pojedinosti o identitetu meta.

Glasnogovornik Microsofta odbio je imenovati ciljane dužnosnike ili dati dodatne pojedinosti nakon što je izvješće objavljeno.

Iranska stalna misija pri Ujedinjenim narodima u New Yorku rekla je da "iranska vlada niti posjeduje niti gaji ikakvu namjeru ili motiv da se miješa u predsjedničke izbore u Sjedinjenim Državama".

"Ne pridajemo nikakvu vjeru takvim izvješćima", dodaje se u odgovoru na optužbe Trumpove kampanje.

U petak, kao odgovor na Microsoftova otkrića, iranska misija pri UN-u je za Reuters rekla da su njezine kibernetičke sposobnosti "obrambene i proporcionalne prijetnjama s kojima se suočava", te da ne planira pokretati kibernetičke napade.

Bivši predsjednik imao je napete odnose s Iranom dok je bio na dužnosti.

Pod Trumpom su Sjedinjene Države ubile iranskog vojnog zapovjednika Kasema Sulejmanija 2020. i povukle se iz multilateralnog iranskog nuklearnog sporazuma.

"Iranci znaju da će predsjednik Trump zaustaviti njihovu vladavinu terora baš kao što je to učinio u svoje prve četiri godine u Bijeloj kući", rekao je Cheung.

Trump je preživio pokušaj atentata u srpnju.

Nema dokaza da je osumnjičenik povezan s Iranom.

CNN je prošlog mjeseca izvijestio da je SAD imao obavještajne podatke o iranskoj zavjeri protiv Trumpa, što je Iran odbacio.

Krajem prošlog mjeseca viši dužnosnik obavještajne službe rekao je novinarima na brifingu da Teheran i Moskva zadržavaju iste predsjedničke preferencije kao u prošlim ciklusima, te će iranski operativci pokušati srušiti republikanski dvojac, dok Rusija ulaže napore da ocrni demokrate, prema ranijoj procjeni obavještajne zajednice.