Vlasti Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) sa sjedištem u Mostaru najavile su u srijedu mogućnost potpunog ograničavanja kretanja ljudi između pojedinih općina kako bi se spriječilo širenje koronavirusa
Dvije županije u Hercegovini, sa sjedištem u Mostaru i Širokom Brijegu, nakon banjolučke regije imaju najveći broj oboljelih od Covid-19 u Bosni i Hercegovini. Do srijede zaražene su 183 osobe, a devet ih je preminulo u Covid-bolnici Sveučilišnog kliničkog centra (SKB) u Mostaru.
Najteže stanje je u maloj općini Čitluku s nešto više od 18.000 stanovnika koja, sa 46 oboljelih, dijeli drugo mjesto u BiH s gradom Mostarom.
U posljednja 24 sata pet novih slučajeva zabilježeno je u Mostaru, a u Čitluku jedan. Prema priopćenju iz Vlade HNŽ-a, na današnjem sastanku užeg vodstva zatraženo je od ministarstva unutarnjih poslova i Kriznog stožera da razmotre mogućnosti uvođenja ograničenja kretanja između općina i gradova u HNŽ-u.
Upozorili su i na brojne slučajeve kršenja naloga i mjera Kriznog stožera HNŽ-a za sprječavanje širenja koronavirusa. Od srijede otkazano je i održavanje redovitih konferencija za novinare u Mostaru nakon što se u izolaciji našao i šef Covid-bolnice dr. Jurica Arapović, koji je redovito iznosio podatke o broju zaraženih, stanju bolesnika i poduzetim epidemiološkim mjerama.
U BiH se nastavljaju donositi posve različite odluke o sprječavanju širenja koronavirusa ovisno o kojoj razini vlasti se radi.
Tako su vlasti općine Trebinje u Republici Srpskoj početkom ovoga tjedna zabranile uvoz roba i tranzit kamiona iz Čapljine, nakon što su zabilježeni prvi slučajevi koronavirusa, a istim mjerama u srijedu je odgovorila i Čapljina. Krizni stožer Čapljine na čelu s gradonačelnikom Smiljanom Vidićem naložio je zabranu opskrbe prodajnih objekata ovoga grada podrijetlom s prostora grada Trebinja.