Snažan potres pogodio Italiju
Izvor: Pixsell / Autor: Borna Filic/PIXSELL
Snažan potres pogodio Italiju
Izvor: Pixsell / Autor: Borna Filic/PIXSELL
Najmanje 247 ljudi poginulo je u snažnom potresu koji je u srijedu pogodio središnju Italiju, po najnovijim podacima regionalnih i nacionalnih talijanskih službi, izvijestili su jutros Reuters i talijanska ANSA
Ansa navodi da je najviše žrtava, čak 190, potres odnio na području provincije Reatino, u kojoj se nalaze gradići Amatrice i Accumoli. U provinciji Ascoli Piceno, gdje se nalazi Arquata del Tronto, život je izgubilo 57 osoba.
Potraga za nestalima nastavlja se, a zadnja bilanca iznosila je 124 poginula i 368 ozlijeđenih.
I jutros se treslo tlo u Italiji. Naime, oko 5.17 sati novi potres magnitude 4,5 stupnjeva po Richteru osjetio se na području regija Marche i Lazio. No, srećom, nije bilo teških posljedica po ljude i imovinu.
Onaj jučerašnji potres magnitude 6,2 stupnja srušio je kuće i ceste u nekoliko planinskih naselja 140 kilometara istočno od Rima.
Hotel Rim, koji se srušio u gradiću Amatrice, imao je oko 70 gostiju, a do sada je izvučeno samo sedam tijela, rekao je gradonačelnik tog grada, među najteže pogođenima u ovom potresu.
Spasilačke ekipe u selu Pescara del Tronto uspjele su spasiti 10-godišnju djevojčicu koja je pod ruševinama provela gotovo 17 sati. U obližnjem selu Accumoli u urušavanju kuće poginula je četveročlana obitelj s dva sina u dobi od osam mjeseci i devet godina.
Potres se dogodio u srijedu u 3.36 sati i najveći je u Italiji od 20. svibnja 2012., kada je potres magnitude 6,0 između Modene i Ferrare odnio 25 ljudskih života.
Nakon glavnog udara uslijedilo je 150 slabijih potresa, a najjači je bio magnitude 5,5, po talijanskom seizmološkom institutu INGV.
Potres se osjetio u Bologni na sjeveru zemlje i Napulju na jugu, udaljenima više od 220 kilometara od epicentra. Osjetio se i u Rimu.
Dana 6. travnja 2009. u potresu magnitude 6,3 u Aquili poginulo je više od 300 ljudi, nedaleko od mjesta najnovijeg potresa.
Najsmrtonosniji potres u Italiji od početka 20. stoljeća dogodio se 1908., kada je u Kalabriji i na Siciliji stradalo gotovo 80.000 ljudi.