Francuski predsjednik Emmanuel Macron najavio je u četvrtak da će njegova država isporučiti Ukrajini svoje borbene avione Mirage 2000-5F, kao i da će za njihovo korištenje obučiti ukrajinske pilote u Francuskoj. Tportal donosi više o toj inačici legendarnog Miragea 2000, smatranog jednim od najnaprednijih aviona četvrte generacije, i tko bi se još mogao uključiti u posao
Nakon više od godinu dana špekuliranja o tome da će Francuska isporučiti svoje avione Mirage 2000 Ukrajini, paralelno s koalicijom više zapadnoeuropskih država i SAD-a za isporuku aviona F-16 i obuku ukrajinskih pilota, Macron je u četvrtak napokon i službeno potvrdio da se kreće u posao s Mirageima. Nije otkrio koliko će ih točno isporučiti, a smatra se da Francuska trenutno ima oko 30 ovih lovaca u sastavu zračnih snaga te ih koristi u zaštiti svog prostora, kao i za air policing misije na Baltiku kojima se čuva zračni prostor NATO-a.
Macron je najavio da će obuka ukrajinskih pilota u Francuskoj početi ovo ljeto, a da bi trebala biti završena do kraja godine jer obično traje pet-šest mjeseci. S obzirom na to da se procjenjuje da potpuna obuka ipak traje oko godinu dana, primjerice ona hrvatskih pilota na Rafaleima trajala je 15 mjeseci, može se pretpostaviti da su piloti o kojima Macron govori već prošli dio obuke. Jedna od mogućnosti je da se u Francusku, nakon što u Ukrajinu ovog ljeta počnu stizati F-16, pošalju iskusni piloti koji već lete na ukrajinskim borbenim avionima i koji bi možda mogli u šest mjeseci svladati obuku za Mirage ili da se neki od desetak pilota koji se već neko vrijeme u Francuskoj obučavaju na trenažnim avionima Alpha Jet, s namjerom da postanu piloti F-16, prebace na obuku na Mirageima. Obuka na trenažnim avionima poput Alpha Jeta standardni je dio obuke prije prelaska na francuske borbene mlažnjake poput Miragea ili Rafalea.
Macronova izjava nastavak je njegove politike jačanja pomoći Ukrajini, a najavio je i da avioni koje će Francuska isporučiti Ukrajini neće biti zadnji, već da je u procesu izgradnja koalicije s drugim partnerima. Već se prije špekuliralo da bi se ovoj francuskoj inicijativi mogli pridružiti Grčka i Tajvan, no to još nije službeno potvrđeno, iako je Grčka ranije ove godine najavila mogućnost prodaje svojih aviona Mirage 2000-5.
A o kakvim je avionima riječ i za što bi ih Ukrajinci mogli koristiti? Mirage 2000-5F avion je četvrte generacije i novija inačica legendarnog Miragea 2000 francuske tvrtke Dassault. Osnovni model uveden je u uporabu 1982., tijekom godina je doživio nekoliko modernizacija, dok je verzija 5F u uporabi od 2000. Riječ je zapravo o 'avionu protuzračne obrane' koji nije primarno namijenjen gađanju ciljeva na zemlji, iako ima i tu sposobnost, a smatra se da će mu glavna uloga u Ukrajini biti sprečavanje ruskih napada na gradove i infrastrukturu rušenjem ruskih zrakoplova na većim daljinama ili presretanjem njihovih projektila. Ukupno je proizvedeno oko 600 aviona Mirage 2000 u raznim inačicama, od čega je polovica izvezena u osam država, uključujući Grčku, Tajvan i Ujedinjene Arapske Emirate.
Karakteristike i naoružanje aviona Mirage 2000
- posada: 1
- raspon krila: 9,13 m
- površina krila: 41 m²
- visina: 5,20 m
- najveća brzina: 2333 km/h (2,2 maha)
- dolet: 1555 km
- najveća visina leta: 17.060 m
- motor: 1× SNECMA M53-P2 turbofen motor s naknadnim sagorijevanjem
- Top: 2× 30 mm DEFA 554 revolverski top, 125 metaka po topu
- Nosač oružja: ukupno 9 nosača na koje se mogu montirati rakete, bombe i sl. (4 nosača na krilima i 5 ispod trupa) - maksimalna nosivost je 6300 kg
- rakete: Matra 68 mm
- 2× Matra R550 Magic-II i 2× Matra Super 530D
- 6× MBDA MICA IR/RF
- 2× AM39 Exocet
- 2× AS-30L laserski navođeni projektili
- 1× ASMP taktički nuklearni projektil
- 9× Mk.82
izvor: Wikipedia
Mirage 2000-5F je modernizirana inačica tog višenamjenskog lovca s poboljšanim radarom, a kompatibilna je s raketama zrak-zrak MICA, kao i krstarećim raketama SCALP-EG, koje je Francuska već isporučila Ukrajini kako bi se mogla braniti od ruske invazije. Prednost korištenja Miragea je ta da vjerojatno neće biti potrebe prilagođavati hangare i drugu postojeću infrastrukturu, a njihova integracija u oružane snage Ukrajine također ne bi trebala biti neki veći problem, pogotovo kad se uzme u obzir to da su Ukrajinci postali majstori u integriranju zapadne tehnologije s istočnom, kao i prilagođavanju zapadnog naoružanja vlastitim doktrinama ratovanja i sustavu zapovijedanja. Također se ne očekuju problemi oko opskrbe rezervnim dijelovima i alatima za održavanje, s obzirom na odlučnost Francuske da Ukrajina dobije njene avione.
Francuski avioni Mirage 2000-5F opremljeni su radarskim sustavom RDY koji može detektirati 24 cilja, a istodobno pratiti njih osam. Avioni će vjerojatno biti isporučeni s projektilima zrak-zrak MICA, a istim projektilima koji se koriste za gađanje ciljeva izvan vizualnog dometa do 80 kilometara po sistemu 'ispali i zaboravi' trebali bi biti opremljeni i hrvatski Rafalei. Osim toga, vjerojatno će biti spremni za uporabu krstarećih raketa SCALP-EG, a Francuska je već isporučila Ukrajini više od 50 komada, čiji domet od 250 kilometara, uz ukidanje ograničenja za napade na ruski teritorij, predstavlja ozbiljnu prijetnju ruskim skladištima oružja, vojarnama, infrastrukturi i drugim ciljevima na zemlji. U paketu bi mogle biti i precizno navođene bombe Hammer dometa većeg od 70 kilometara.
Avioni Mirage 2000 korišteni su tijekom Zaljevskog rata te u zračnim operacijama UN-a i NATO-a tijekom rata u BiH i na Kosovu. Najviše borbe vidjeli su kad ih je Indija kupila kao odgovor na to što je Pakistan od SAD-a kupio F-16. Indijci su tada tvrdili da je Mirage napredniji i bolji od F-16 te da je riječ o najpouzdanijem višenamjenskom avionu. Također je zabilježeno da je grčki Mirage 2000 srušio turski F16 u listopadu 1996., nakon što je turski zrakoplov povrijedio grčki zračni prostor.
Podsjetimo, koalicija Nizozemske, Danske i Belgije obvezala se Ukrajini isporučiti ukupno 85 borbenih aviona F-16, od čega bi prvi primjerci u tu državu trebali uskoro stići, a obuka pilota i tehničara provodi se u SAD-u, Velikoj Britaniji, Danskoj, Rumunjskoj i Francuskoj.