moćno oružje

Zeleno svjetlo za Ukrajinu: Udarit će Ruse ATACMS-om i SCALP-om. Evo o čemu se radi

17.11.2024 u 21:37

Bionic
Reading

SAD je, prema pisanju Reutersa dao zeleno svjetlo Ukrajini da koristi njihovo oružje dalekog dometa za napad na Rusiju duboko u njenom teritoriju. Istu stvar, prema navodima Le Figaroa, napravile su Francuska i Velika Britanija. Međutim, nikakve potvrde iz Francuske i Velike Britanije za ovu informaciju nema. Štoviše, Sky News piše da su sve su oči sada uprte u britanskog premijera Keira Starmera i iščekuje se hoće li on potvrditi isto

Reuters je naveo da će prvi udari duboko u teritoriju Rusije vjerojatno biti izvedeni pomoću raketa ATACMS, koje imaju domet do oko 300 kilometara. Riječ je zapravo o vojnom taktičkom raketnem sustavu punoga imena MGM-140 ili ATACMS kojeg proizvodi američki Lockheed Martin.

Ove rakete mogu dosegnuti do 300 k i teško ih je presresti zbog velike brzine. SAD je poslao ovo oružje kao dio paketa podrške Ukrajini, a ono je, piše BBC, barem jednom korišteno za gađanje ruskih ciljeva na okupiranom Krimu. Omogućuju Ukrajini da udari dublje u područja koja drži Rusija, ciljajući baze, skladišta i logistička središta.

Projektili su, navodi pak BBC, bili uključeni u paket vojne pomoći Ukrajini vrijedan 300 milijuna dolara koji je odobren 12. ožujka. Mjesec dana kasnije State Department potvrdio je isporuku projektila dugog dometa Ukrajini.

"SAD je poslao u Ukrajini rakete dugog dometa ATACMS koje će koristiti samo na ukrajinskom teritoriju, odnosno neće se njima smjeti gađati ruski teritorij", priopćio je tada State Department.

Rusija je istaknula da to oružje "neće bitno promijeniti ishod" rata, ali Putin je upozorio SAD da ga ne koriste na ruskom teritoriju.

SCALP odnosno Storm Shadow

SCALP ima domet oko 250 kilometara što je tri puta više od postojećih ukrajinskih raketnih kapaciteta. Riječ je o raketama koje Britanci nazivaju Storm Shadow i Ukrajinci ih već koriste na bojištu.

Storm Shadow je francusko-britanska krstareća raketa dugog dometa i teško uočljiva lansirana iz zraka, a od 1994. razvijali su je Matra i British Aerospace, no sada je proizvodi MBDA. Storm Shadow je britanski naziv oružja, a u Francuskoj se zove SCALP-EG. Temelji se na krstarećem anti-runway projektilu Apache, razvijenom u Francuskoj, ali se razlikuje po tome što nosi jedinstvenu bojevu glavu umjesto kazetnog streljiva. Projektil je u službi od 2001., a prvi put borbeno je testiran dvije godine kasnije u zoni Perzijskog zaljeva. Cijena jednog projektila stoji milijun dolara.

Storm Shadow Izvor: Društvene mreže

Njegova ključna značajka je nizak profil leta. Naime leti do cilja na visini od 30 do 40 metara i pritom prati konfiguraciju terena izbjegavajući prepreke na putu do konačnog cilja, što otežava njegovo rušenje.

Uz Veliku Britaniju i Francusku kao primarne korisnike, Storm Shadow ili SCALP-EG našao je kupce diljem svijeta pa ga u borbenim avionima tipa Rafale koriste Egipćani, Grci, Indijci i Katarci, a nabavili su ga i Italija, Saudijska Arabija te Ujedinjeni Arapski Emirati. Uz višenamjenske Rafale, anglofrancuski projektili mogu se ispaljivati iz talijanskih Tornada IDS i nedavno umirovljenih britanskih GR4, švedskih Gripena, francuskih Miragea 2000 i paneuropskih Eurofighter Typhoona, no ne iz aviona kojima trenutno raspolaže ukrajinsko ratno zrakoplovstvo.

Međutim, podaci s terena govore da su Ukrajinci Storm Shadow montirali na ukrajinske jurišnikae Su-24, koji su za tu potrebu modificirani.

Storm Shadow/SCALP Izvor: Društvene mreže / Autor: MBDA