Europski obrambeni holding KNDS planira do travnja iduće godine isporučiti Ukrajini prve samohodne topničke sustave na kotačima RCH 155, za koje su zainteresirani brojni kupci širom svijeta, među njima i Sjedinjene Američke Države. Donosimo više o prvoj haubici u svijetu koja može pucati u pokretu
Ralf Ketzel, izvršni direktor KNDS-a, sastavljenog od njemačkog KMW-a i francuskog Nexter Defence Systemsa, kazao je u razgovoru za obrambeni portal Hartpunkt da taj holding namjerava isporučiti Ukrajini početnih 80 primjeraka topničkih sustava RCH 155. Odgovarajući na pitanja novinara o razvoju najnovijeg samohodnog topničkog sustava kalibra 155 milimetara i njegovoj potražnji za njemački Bundeswehr, Ketzel je izjavio da tvrtka trenutno proizvodi sustave za potrebe Ukrajine i još jednog stranog kupca.
'Da, proizvodimo haubice na kotačima za Ukrajinu i za još jednog međunarodnog kupca. Nadamo se da ćemo uskoro dobiti ugovor za Bundeswehr. U početku će to biti oko 80 vozila, a prve sustave isporučit ćemo Ukrajini u travnju iduće godine', kazao je Ketzel.
Ukrajinski planovi za nabavu RCH 155 objavljeni su sredinom rujna 2022. godine, u jeku ruske agresije na tu zemlju. Tada je objavljeno kako je Kijev zainteresiran za kupnju 18 jedinica, a očekivana vrijednost posla procijenjena je na 216 milijuna eura. Kasnije, u siječnju 2023., najavljena je proizvodnja naručenih primjeraka.
Daljinski upravljana haubica RCH 155 je samohotka na kotačima koju je razvila tvrtka Krauss-Maffei Wegmann s namjerom stvaranja idealne kombinacije automatiziranog topništva i zaštićene mobilnosti na kotačima. Modul haubice preuzeo je vatrenu moć i domet njemačkih samohotki PzH 2000, kakve ima i Hrvatska vojska, a pritom koristi njezin top L/52 u kombinaciji s automatiziranim i daljinski upravljanim modulom.
Pregazi jarke kao plitak potok i simultano ispaljuje granate
Nova samohotka zbog automatiziranosti ima dvočlanu posadu, točnije zapovjednika i vozača, a koji su oklopom zaštićeni od paljbe iz teških strojnica kalibra do 14,5 milimetara i topničkih fragmenata. Uz to, integrirana je dodatna zaštita od protuoklopnih i protupješačkih mina. Također, sustav se može opremiti sekundarnom oružnom stanicom, bacačem dimnih granata, nuklearno-biološko-kemijskim sustavom zaštite te sustavom hlađenja i grijanja. Postoji i automatski sustav za detekciju i gašenje požara u odjeljku za pogon, kao i sustav za gašenje požara u odjeljku za posadu, a tu je i sustav za ispitivanje opreme (BITE).
Objavljene specifikacije ukazuju na to da je borbeni kapacitet modula AGM 30 projektila s upaljačem i 144 modularnih pogonskih sredstava. Programiranje upaljača odvija se induktivno tijekom punjenja, a brzina paljbe iznosi devet hitaca u minuti. Bitno je naglasiti da RCH 155 može ispaljivati većinu projektila kalibra 155 milimetara kompatibilnih s NATO-ovim Zajedničkim balističkim memorandumom o razumijevanju (JBMOU).
KNDS navodi da je domet samohotke do 40 kilometara za bazične granate, a do 52 kilometra za granate punog dometa poboljšane brzine (V-LAP), s time da je moguće i simultano ispaljivanje granata (MRSI). Pritom se putanja i vrijeme ispaljivanja prilagođavaju elevaciji cijevi i broju pogonskih punjenja na način da nekoliko uzastopno ispaljenih hitaca istovremeno pogađa metu, a sve kako bi se postigao najveći mogući učinak prije nego što se neprijatelj skloni na sigurno. Samohotka, inače, može ispaljivati i dalekometne granate tipa Vulcano i Excalibur.
Kupola ima ciljni domet u radijusu punog kruga, a elevacija cijevi proteže se od -2,5 do + 65 stupnjeva. Razmak ruba podvozja od tla iznosi pola metra, radijus okretanja je 21 metar, a maksimalan uspon 70 centimetara. RCH 155 može prelaziti jarke dubine do dva metra, s time da je najveća dubina gaženja 1,2 metra. Maksimalna sposobnost uspona je 60 posto, a najveći poprečni nagib proteže se do 30 stupnjeva.
Postignuta sposobnost lovca ubojice
RCH 155 temelji se na šasiji oklopnog transportera na kotačima GTK Boxer s konfiguracijom kotača 8x8. Samohotku pokreće dizelski motor 8V199TE20/21 od 816 konjskih snaga te ga proizvodi poznati MTU iz njemačkog Friedrichshafena. Suspenziju čine spiralne opruge s dvostrukom vilicom i amortizer, a radni raspon na cesti iznosi oko 700 kilometara. Važno je reći da je maksimalna brzina samohotke 103 kilometra na sat, što je svojevrstan rekord u domeni topničkih sustava na kotačima.
Nova haubica je, inače, prva samohotka u svijetu koja može pucati u pokretu. Dizajnirana je tako da se istovremeno kreće i pogađa mete kako bi se izbjegla neprijateljska protutopnička paljba. Osim toga, RCH 155 ima mogućnost tzv. lovca ubojice, za što su sposobni samo glavni borbeni tenk i borbeno vozilo pješaštva. Pored svega, zapovijed paljbe i traženje iduće mete mogu se izvoditi paralelno, čime se pojačava samoobrana haubice.
Prema dostupnim podacima, osim Njemačke i Ukrajine, RCH 155 kupuju Ujedinjeno Kraljevstvo i Švicarska. Britansko Ministarstvo obrane odabralo je RCH 155 kao nasljednika već zastarjelog sustava AS-90, a njih 116 bit će u službi Kraljevskog topništva do kraja ovog desetljeća. Švicarska vojska odabrala je RCH 155 ovog mjeseca kao nasljednika američke samohotke M109 KAWEST WE, a količina naručenih primjeraka tek treba biti javno objavljena.
Za RCH 155 je zainteresirana i Italija te njime namjerava zamijeniti svoje tegljene haubice FH70. Za pokretanje projekta planiran je početni proračun od 202 milijuna eura, a on bi do dovršetka projekta, uključujući kupnju, razvoj logističke podrške, tečajeve za obuku operatera i održavanje, mogao narasti do 1,6 milijardi eura.
Prošlog rujna objavljeno je i da će Njemačka odobriti prodaju RCH 155 Katru u zamjenu za 12 primjeraka PzH 2000, a oni će biti prebačeni u Ukrajinu. Interes za kupnju pokazali su i Nizozemska te Španjolska, a koja također traži zamjenu za američke M109. Zanimanje za RCH 155 nedavno je pokazala i američka vojska jer traži haubicu na kotačima kao kompenzaciju za modele M777 isporučene Ukrajini.